Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Mapa bibliotecznych inicjatyw

Przegląd inspirujących inicjatyw bibliotecznych organizowanych przez biblioteki szkolne.

  1. Lekcja biblioteczna o Gdyni

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 21 w Gdyni

    Uczniowie kl. I wzięli udział w ciekawej lekcji bibliotecznej na temat Gdyni. Zajęcia to efekt realizacji projektu „Z kulturą mi do twarzy” – zadanie „Moje miasto – moja duma”. Uczestnicy spotkania zapoznali się z historią i symbolami miasta oraz poznali najciekawsze i najpiękniejsze miejsca w Gdyni. Wzięli również udział w krótkim konkursie oraz wysłuchali legendy o gdyńskich rybkach, w związku z którą wykonali piękne prace plastyczne. Lekcje takie jak ta nie tylko przybliżają lokalną historię i nieodkryte dotąd miejsca, ale też przede wszystkim budują tożsamość i przynależność do społeczności i miejsca, w którym mieszkamy i żyjemy.

    https://bit.ly/2MclQma

  2. Biblioteka szkolna na YouTubie

    Biblioteka IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie

    Ciekawy sposób promocji czytelnictwa i bibliotecznych zbiorów wśród młodzieży. Biblioteka uruchomiła kanał na YouTubie, na którym zachęca do czytania polecanych książek, a także zgłaszania swoich propozycji wartych polecenia i przeczytania. Do tej pory zaprezentowano książki: Sekretne życie pszczół, Chłopiec z latawcem, Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!, Życie po duńsku, Po prostu razem, Smażone zielone pomidory i Bez mojej zgody.

    https://bit.ly/2M8OhBj

  3. 24 zadania nie tylko dla miłośników czytania

    Biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 21 im. Henryka Sienkiewicza w Gliwicach

    Wspomnienie grudniowej zabawy, której podsumowanie odbyło się w lutym. Przez 24 dni na blogu biblioteki publikowano zadania (każde okienko z zadaniem było aktywne tylko przez 24 godziny). Zadania były różne, łatwiejsze i trudniejsze, można było zaprosić do zabawy swoich bliskich. Odpowiedzi należało zapisywać w specjalnym formularzu. Ten, kto rozwiązał wszystkie zadania, miał szansę na nagrodę. Emocji nie brakowało, a wspólna zabawa umilała zimowy czas.

    https://bit.ly/2OPgZrQ

  4. Książkobranie – gra planszowa

    Biblioteka Szkoły Podstawowej im. II Armii Wojska Polskiego w Bolkowie

    Świetna gra przygotowana z myślą o wszystkich chętnych na biblioteczne książkobranie przez Justynę Graszkiewicz. Gra polega na poruszaniu się zgodnie z liczbą oczek wyrzuconych na kostce. Należy uzbierać jak najwięcej książek do swojej biblioteki, ale oprócz bonusów na uczestników czyhają przykre niespodzianki. Można stracić nie tylko kolejkę, ale i uzbierane publikacje. Emocji nie zabraknie. Każdy chętny może spróbować swoich sił w grze, odwiedzając profil biblioteki.

    Profil Biblioteki SP w Bolkowie na Facebooku (wpis z 10 lutego 2021 r.)

  5. Walentynka do bohatera literackiego

    Biblioteka X Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Konarskiego w Radomiu

    Koło czytelnicze zaproponowało uczniom szkoły walentynkowy konkurs. Zadanie polegało na napisaniu życzeń walentynkowych do wybranego bohatera literackiego. Własnoręcznie wykonane walentynki należało przesłać pocztą na adres biblioteki lub dostarczyć osobiście do 12 lutego. Uczestnicy wykazali się wyobraźnią, kierując piękne życzenia m.in. do Stanisława Wokulskiego, Antygony i Hermiony, a nawet do poetki Wisławy Szymborskiej.

    Profil Biblioteki X LO w Radomiu na Facebooku (wpisy z 9 i 18 lutego 2021 r.)

  6. Randka z książką

    Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. 1 Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie

    Walentynkowa zabawa dla najmłodszych promująca czytelnictwo i zbiory biblioteki, które być może dotąd nieznane teraz mogły zostać odkryte. Wszystkie przygotowane książki obłożono w szary lub kolorowy papier, więc wypożyczane były w ciemno. Wrażeniami z lektury można było się podzielić następnego dnia, wypożyczając kolejne książki – już niekoniecznie w ciemno.

    Biblioteka SP nr 2 w Garwolinie na Facebooku (wpis z 15 lutego 2021 r.)

  7. „Zielone” książki w bibliotece szkolnej

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie

    Na ciekawy pomysł promowania ekologicznych postaw wśród najmłodszych uczniów szkoły wpadła biblioteka, tworząc filmik, w którym przedstawione zostały „zielone” książki znajdujące się w bibliotecznych zbiorach. Działania miały na celu uwrażliwienie najmłodszych na potrzeby przyrody oraz dbałość o klimat i otaczający świat, w którym wszyscy żyjemy. Polecane opowiadania, wierszyki, baśnie i książki popularnonaukowe przybliżyły czytelnikom różnorodne aspekty dbania o Ziemię.

    https://bit.ly/2NPEKzt

  8. Szlakiem baśni polskich

    Biblioteka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bachowicach im. ks. Franciszka Golby

    Trzecie zadanie w ramach projektu czytelniczego „Szlakiem baśni polskich” skierowanego do trzecioklasistów polega na zapoznaniu się z legendą Marii Krüger Toruńskie pierniki, a następnie na wykonaniu plakatu – zaproszenia na spektakl teatralny na podstawie tej baśni. W zaproszeniu muszą się znaleźć wszystkie wymagane elementy: nagłówek oraz informacja, kto zaprasza (nadawca), kogo zaprasza (odbiorca), kiedy, gdzie, z jakiej okazji. Należy również zamieścić grafikę, która nawiązuje do tematyki spektaklu. Samodzielne prace w formacie A3 powinny być wykonane techniką płaską (kredki, flamastry, farby). Oceniane będą zgodność z tematyką, kompozycja pracy, estetyka pracy, pomysłowość i oryginalność. Konkurs promuje czytelnictwo oraz jest okazją do zaprezentowania własnego talentu, pomysłowości i wyobraźni w ujęciu tematu.

    https://bit.ly/3dL6ikP

  9. Podziel się swoją recenzją

    Społeczna Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Mechnicy

    Biblioteka szkolna w Mechnicy umożliwiła uczniom przedstawienie własnych recenzji przeczytanych przez siebie książek. Recenzje mają formę krótkich filmików, w których ukazana jest nie tylko treść książki, ale też opinia o niej i zachęta do czytania. Jest to wspaniały sposób na promocję bibliotecznych zbiorów i rozwijanie czytelniczych zainteresowań wśród dzieci, gdyż nikt tak nie przekona do czytania, jak koleżanka czy kolega.

    https://bit.ly/2ZzKxMa

  10. Wyzwanie czytelnicze „Oczko”, czyli 21 książek na 2021 r.

    Biblioteka I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu

    Biblioteka rzuciła nie lada wyzwanie nie tylko pożeraczom książek, ale też wszystkim, którzy zechcą zagrać w książkowe oczko. W ciągu 2021 r. należy przeczytać 21 książek, ale nie będą to książki dowolne, ale takie, które wpisują się w 21 kategorii przygotowanych przez bibliotekę. Z każdej kategorii należy przeczytać jedną książkę. Na profilu FB książnicy znajdą się podpowiedzi książek, których przeczytanie pomoże zrealizować podjęte wyzwanie. Jakie to kategorie? Książka Stanisława Lema, książka popularnonaukowa, powieść kryminalna, książka przeniesiona na ekran, reportaż, biografia, książka laureata Nagrody Nobla, tomik wierszy, książka licząca więcej niż 365 stron, zbiór listów, książka o tematyce filozoficznej, książka o historii Polski, ulubiona książka z dzieciństwa, książka w ładnej okładce, powieść fantasy, książka wydana w roku twojego urodzenia, zbiór opowiadań, książka wydana w 2021 r., książka o tematyce psychologicznej, książka, którą polecił ci ktoś bliski, oraz książka opisująca kulturę danego kraju. Przygotowano listę, na której można odznaczać przeczytane tytuły z danej kategorii.

    Profil Biblioteki I LO w Toruniu na Facebooku (wpis z 29 stycznia 2021 r.)
    https://bit.ly/2ZNda97

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.