Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Miesiąc Dobroci dla Zwierząt i Światowy Dzień Zwierząt

– 5 ciekawych spotkań z ekologią w tle

Październik to nie tylko Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, lecz również Miesiąc Dobroci dla Zwierząt. Ponadto 4 października przypada Światowy Dzień Zwierząt. Jest to dobra okazja do poruszenia z dziećmi tematyki ekologicznej. Prezentujemy 5 pomysłów z 5 zwierzętami, które spodobają się dzieciom.

 1. Po prostu koci świat

  Propozycja zajęć czytelniczych z uczniami zerówek. Agnieszka Olejarz proponuje rymowanki, wiersze Doroty Gellner, piosenki w kociej, lubianej przez dzieci tematyce. Scenariusz jest dostępny tutaj.

 2. Mój przyjaciel pies

  Świetna propozycja na zastępstwo w młodszych klasach szkoły podstawowej. Kamila Jakubczyk przygotowała scenariusz zajęć poświęconych najwierniejszym zwierzętom domowym z wykorzystaniem książki Holly Webb Mój niesforny szczeniak. Uczniowie poznają charakterystykę najpopularniejszych psich ras, rozwiązują zagadki i wykonują proste prace plastyczne. Scenariusz jest dostępny tutaj.

 3. Ptasi świat

  Scenariusz zajęć przybliżających świat ptaków na podstawie książki Emillie Beaumont Ptaki oraz z wykorzystaniem utworów Wandy Chotomskiej ze zbiorku Nasze ptaki. Agnieszka Pejkowska bazuje na odtwarzaniu ptasich treli i omawianiu różnych gatunków ptaków. Scenariusz jest dostępny tutaj.

 4. Rybki, żółwie, chomiki - biblioteczne zoo

  Niesamowity pomysł na biblioteczne spotkania wdrożyła i opisała Agnieszka Szrubarz. Wwyznaczonym dniu biblioteka organizuje bowiem...  szkolne zoo – wtedy każdy, kto chce, może przynieść swoje zwierzątko do biblioteki szkolnej. Zoo zwiedzają wszyscy uczniowie z nauczycielami. Właściciele zwierząt opowiadają o nich, wyjmują je z klatek, zajmują się nimi podczas przerw. Szczegółowy opis organizacji takiego dnia można znaleźć tutaj.

 5. Spotkanie z pingwinami

  Bardzo ciekawy temat imprezy ekologicznej zaproponowała Małgorzata Musiał w artykule Czym skorupka za młodu nasiąknie... – akcje ekologiczne i czytelnicze z udziałem najmłodszych czytelników. Z okazji styczniowego Światowego Dnia Wiedzy o Pingwinach uczniowie i nauczyciele przebrali się w biało-czarne stroje, rozmawiali o zagrożeniach dla gatunku oraz oglądali film edukacyjny. Szczegółowy opis organizacji takiego dnia oraz innych dni, związanych z ekologią (np. Światowego Dnia Kota, Dnia Bociana) można znaleźć tutaj.

Plakat z ilustrowaną mapą świata zwierząt można znaleźć na stronie sklepu dydaktyczne.pl