Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Mój przyjaciel pies

Scenariusz zajęć na podstawie książki Holly Webb „Mój niesforny szczeniak”

Scenariusz zajęć poświęconych najwierniejszym zwierzętom domowym z wykorzystaniem książki Holly Webb Mój niesforny szczeniak. Uczniowie poznają charakterystykę najpopularniejszych psich ras, rozwiązują zagadki i wykonują prace plastyczne.

Uczestnicy: klasy II szkoły podstawowej.
Przewidywany czas: 60-90 minut.

Cele główne:

  • popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych;
  • rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci w młodszym wieku szkolnym;
  • wzbogacenie wiedzy na temat zwierząt;
  • rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej dziecka;
  • wdrażanie do pracy grupowej;
  • promowanie akcji „Książki naszych marzeń”.

Środki dydaktyczne:

  • kilka lektur szkolnych z okładkami, które uczniowie będą kojarzyć;
  • materiały i przybory rysunkowe;
  • materiał graficzny przedstawiający sceny z życia publicznego.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

  • poznaje treść książki Holly Webb Mój niesforny szczeniak. Dom dla Urwisa;
  • odpowiada na pytania dotyczące utworu literackiego;
  • poszerza wiedzę na temat psów;
  • zna potrzeby psów i sposoby opieki nad nimi;
  • ma poczucie odpowiedzialności za warunki życia psów;
  • wie, z czym wiąże się decyzja o przyjęciu zwierzęcia do domu;
  • umie dostrzegać i ocenić
  • niewłaściwe traktowanie zwierząt przez ludzi;
  • współpracuje w grupie;
  • uczestniczy w proponowanych formach aktywności. Metody:
  • słowne: czytanie, praca z tekstem, objaśnienia;
  • oglądowa: pokaz;
  • czynne: samodzielnych i grupowych zadań do wykonania.

Techniki:

  • gry i zabawy integracyjne, aktywizujące, ruchowe;
  • twórczość plastyczna.

Formy pracy:

  • indywidualna;
  • w grupach.

Środki dydaktyczne:

  • książka Holly Webb Mój niesforny szczeniak. Dom dla Urwisa;
  • materiały plastyczne: kolorowy papier, kartki papieru, klej, nożyczki, mazaki, kredki;
  • książki, albumy obrazujące budowę i rasy psów;
  • kilka sztuk dużych arkuszy papieru;
  • pocięte ilustracje przedstawiające różne psie rasy;
  • kolorowe zdjęcia psich ras (wyżeł, jamnik, bokser, wilk, buldog, labrador, spaniel, dog, rottweiler, owczarek niemiecki, husky, dalmatyńczyk);
  • przygotowane wcześniej przez nauczyciela kartki z nazwami ras (jak wyżej);
  • koperty;
  • wycięte z kolorowego papieru kółka w liczbie odpowiadającej liczbie dzieci oraz pudło (koszyk) do ewaluacji zajęć. 

Literatura:

Webb H., Mój niesforny szczeniak 1. Dom dla Urwisa, tłum. J. Drewnowski, Warszawa: Wydawnictwo Zielona Sowa, 2013.

PRZEBIEG ZAJĘĆ: 

  1. Powitanie dzieci i zaproszenie ich do wspólnej zabawy „ludzie do ludzi”. Dzieci dobierają się w pary, stoją naprzeciwko siebie i wykonują polecenia nauczyciela, np.: podnosimy prawą rękę w górę i witamy się; podnosimy lewą stopę do góry i nasze lewe stopy się witają; podnosimy prawe łokcie i witamy prawy łokieć sąsiada z pary; witamy nasze noski, uszy itp. Zabawa trwa dopóty, dopóki wszystkie części ciała nie zostaną powitane.
  2. Wprowadzenie do tematu – zagadki1. Nauczyciel przedstawia dzieciom wcześniej przygotowane zagadki dotyczące psa lub różnych ras psów. Dzieci zostają naprowadzone na temat zajęć. 
  3. Pieskie życie – charakterystyka. Nauczyciel omawia budowę, rodzaje psów oraz psie zwyczaje na podstawie dostępnej literatury. Przybliża również rolę psa w życiu człowieka (przewodnik dla osób niewidomych – owczarek niemiecki; obronny – rottweiler; myśliwski – wyżeł lub jamnik; pociągowy – husky, bernardyn). Charakterystykę wzbogaca materiałem ilustracyjnym.
  4. Zapoznanie dzieci z treścią książki Holly Webb Mój niesforny szczeniak. Omówienie tekstu podług pytań kierowanych przez nauczyciela.
  5. Kodeks przyjaciela zwierząt – praca grupowa Nauczyciel dzieli dzieci na kilkuosobowe zespoły. Każdy z zespołów otrzymuje duży arkusz papieru, kredki, bibułę, mazaki i klej. Zadaniem każdej z grup jest stworzenie plakatu – kodeksu psiego przyjaciela, określającego potrzeby zwierzęcia, a tym samym obowiązki ludzi wobec nich. Na wykonanie pracy dzieci mają 15-20 minut. Po jej skończeniu każda grupa prezentuje swoją pracę i krótko ją omawia. Nauczyciel robi sesję plakatową – rozwiesza prace wszystkich grup w sali. 
  6. Psi alfabet – zabawa utrwalająca poznane wiadomości. Nauczyciel dzieli dzieci na 4-osobowe zespoły. Każdy z nich otrzymuje kopertę z pociętą ilustracją przedstawiającą określoną rasę psa (puzzle). Zadaniem dzieci jest ich prawidłowe ułożenie w jak najkrótszym czasie. Następnie każda grupa otrzymuje kopertę z umieszczonymi w niej nazwami poznanych przez dzieci ras psów (wyżeł, jamnik, bokser, wilk, buldog, labrador, spaniel, dog, rottweiler, owczarek niemiecki, husky, dalmatyńczyk). Zadaniem zespołu jest ułożenie ich w kolejności alfabetycznej. Zwycięża drużyna, która zrobi to najszybciej. Ostatnim elementem zabawy jest dopasowanie prawidłowej nazwy rasy do psa, którego zespół ułożył z puzzli. Po wykonaniu zadania lider każdej grupy argumentuje wybór zespołu. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania.
  7. Pies moich marzeń – wydzieranka Zadaniem dzieci jest wykonanie na kartce A4 wydzieranki przy użyciu kolorowego papieru i kleju. Gotowe prace wywieszone zostają przez nauczyciela na tablicy, tworząc galerię.
  8. Ewaluacja zajęć – dzieci otrzymują kółka z kolorowego papieru. Ich zadaniem jest narysowanie buźki zadowolonej lub smutnej i wrzucenie jej do koszyka (pudła), a tym samym wyrażenie swojej opinii na temat zajęć. Podziękowanie za udział w zajęciach.

ZAGADKI DOTYCZĄCE PSA LUB RÓŻNYCH RAS PSÓW

Cztery łapy ma i szczeka, Przyjacielem jest człowieka. Wilczur, jamnik czy pudelek, Dobry także i kundelek.

Za kości rzucone, dziękuje ogonem.

Bardzo szybki, wiele wart. Pies to jaki? Pewnie…. Jest biały, czarny albo w łaty, puszysty, gładki lub kudłaty, na swego pana cierpliwie czeka a mówią o nim: przyjaciel człowieka.

Gdy wychodzisz z domu, on na ciebie czeka. Kiedy wrócisz znowu, cieszy się i szczeka. Mówią o nim: przyjaciel człowieka, na obcych zazwyczaj szczeka.

Co to za zwierzę, czy wiesz? Tak, oczywiście to jest….

Co to za zwierzę, jedyne w świecie? Śmieje się ogonem – myślę, że już wiecie.

Gdyś smutny – pocieszy. Gdyś samotny – jest. Czworonóg – przyjaciel, a wierny jak…!

 

Bibliografia:

  • Gnyp A., Zwierzęta domowe – nasi milusińscy. Scenariusz zajęć z edukacji ekologicznej dla klas I-III szkoły podstawowej, „Warsztaty Bibliotekarskie” [dokument elektroniczny] 2004, nr 3(11), http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2004/3/040312.htm  (dostęp 17 lipca 2018).
  • Maćkowiak A., Wielka księga zagadek, Gdańsk: Wydawnictwo Harmonia, 2012.
  • Zyzik E., Wykorzystanie techniki swobodnych tekstów Celestyna Freineta w pracy z dziećmi w młodszym wieku szkolnym, „Nauczanie Początkowe” 2003/2004, nr 2, s. 31-33.

  1. A. Maćkowiak, Wielka księga zagadek, Gdańsk: Harmonia, 2012, s. 33-49.

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.