Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Narodowy Dzień Sportu w bibliotece

– jak go zorganizować?

11 września 2021 będzie miała miejsce w 9. edycja ogólnopolskiej akcji społecznej, promującej sport i aktywny tryb życia. Dyrektorzy szkół często zachęcają, żeby włączyć się w obchody Narodowego Dnia Sportu. Co bibliotekarze mogą zaproponować uczniom? Przedstawiamy kilka pomysłów, jak w łatwy i w atrakcyjny dla dzieci sposób przygotować sportowe aktywności.

ZAPROŚ UCZNIÓW NA SPORTOWĄ LEKCJĘ BIBLIOTECZNĄ

Na portalu biblioteka.pl można znaleźć scenariusze, które podejmują temat edukacji sportowej. Szczególnie polecamy dwa teksty:

  • Anna Smoleń w scenariuszu Mecz proponuje dla dzieci z klas 1-3 sportową krzyżówkę oraz opowiadanie o młodych piłkarzach, którzy nie chcieli dopuścić koleżanek z klasy do sportowej rywalizacji.
  • Katarzyna John w scenariuszu Być jak Kazimierz Wierzyński w świetny sposób łączy edukację literacką ze sportową – uczniowie poznają sylwetkę polskiego poety, jego wiersz 100 m, a jednocześnie… biegają po szkolnym boisku.

ZORGANIZUJ KONKURS BIBLIOTECZNY I WYSTAWKĘ

Może być to test z wiedzy o sporcie dla uczniów szkół podstawowych (np. Polska i światowa piłka nożna) lub konkurs frazeologiczny (Na sportowo). Warto przy okazji konkursu pokusić się o przygotowanie prostej wystawki czytelniczej z książkami nawiązującymi do sportowej tematyki. Rekwizytami, które łatwo będzie można przy tej wystawce wykorzystać będą piłki czy skakanki.

POCZYTAJCIE NA PRZERWIE… SPORTOWĄ KSIĄŻKĘ

Grażyna Kunka w artykule Atrakcyjne przerwy pisze o tym, jak wspólnie z nauczycielami wfistami urozmaicała dzieciom w szkole czas międzylekcjami. Warto w tym dniu dogadać się z wfistami i połączyć sportowe aktywności na przerwach z głośnym czytaniem np. książek o sporcie.

POCZYTAJCIE O SPORTOWCU, KTÓRY INSPIRUJE

Warto 11 września zainaugurować sportowy projekt czytelniczy, realizowany wspólnie z wybraną klasą. Karolina Napierała w projekcie Być jak Kuba Błaszczykowski we współpracy z wychowawcą przez 4 miesiące czytała uczniom fragmenty biografii znanego piłkarza, zwracając uwagę na bezinteresowną pomoc innym i działalność charytatywną Błaszczykowskiego.

WYKORZYSTAJ SPORTOWE GADŻETY

Katarzyna Binias w tekście Moda na sport i czytanie opisuje, jak zorganizowała sesję fotograficzną inspirowaną właśnie sportem: 

W tym roku szkolnym wpadłam na pomysł, aby zorganizować w bibliotece szkolnej sesję fotograficzną pod hasłem „Zrób sobie zdjęcie z książką”. W ostatnim czasie wiele mówi się nie tylko o czytaniu, lecz także o ruchu, aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Wspólnie z nauczycielem wychowania fizycznego Jackiem Pałkowskim postanowiliśmy połączyć nasze siły i pasje – miłość do książek i sportu. Wykorzystaliśmy książki (nowości biblioteczne), gadżety sportowe (hantle, skakanki, gumy do skakania), karteczki z hasłami typu „I love books”, „Ona czyta”, szachy, telefon komórkowy, stroje z przedstawień dla najmłodszych, książki przeznaczone na makulaturę.

SPOTKAJ SIĘ ZE SPORTOWCEM 

W ubiegłych latach bardzo często biblioteki szkolne zapraszały do siebie sportowców z różnych dyscyplin, żeby promować czytanie. O organizacji tych spotkań od strony technicznej pisały między innymi Joanna SojaMonika Rowińska czy Małgorzata Wojtyś. Bez wątpienia okres pandemii nie sprzyja wizytom osób z zewnątrz na terenie szkoły - można więc spróbować zaprosić lokalnych sportowców na spotkanie online.

POKAŻ, JAK ONI CZYTAJĄ

Warto także poszukać materiałów online np. na stronie ekstraklasaczyta.pl. Jest to strona projektu, w ramach którego Paweł Piwowarczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach spotkał się z piłkarzami największych polskich klubów sportowych i przeprowadził z nimi wywiady na temat czytelnictwa. Gdy młodzież zobaczy, co czytają popularni legioniści, piłkarze Cracovii czy Jagiellonii, może sami zechcą sięgnąć po książkę.

Więcej informacji na temat Narodowego Dnia Sportu można znaleźć na stronie akcji.