Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Piszemy opowiadanie fantasy, tworzymy klasową książkę, wybieramy nazwę dla biblioteki

Przegląd inicjatyw bibliotek szkolnych

Piszemy opowiadanie fantasy, tworzymy klasową książkę, wybieramy nazwę dla biblioteki Przegląd inicjatyw bibliotek szkolnych
Zdjęcie: Profil ZSG w Rzeszowie na Facebooku
 1. Konkurs na nazwę biblioteki

  Biblioteka V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu
  Biblioteka szkolna postanowiła nadać nazwę bibliotece, dlatego też zaprosiła całą szkolną społeczność do głosowania. Pojawiły się propozycje zgłoszone przez bibliotekę i przez uczniów. Zaproponowano nazwy: Czas na książkę; Czytanie pod zegarem; Słowa pod zegarem; Malowane słowem i czasem; Czas na słowo; Kącik pod zegarem; Dobry czas; Zaczytani pod zegarem; VLOteka; Między Wierszami; Piątka z książką; Biblioteka pod zegarem; W pół do V LO; Czytelnia serc. W głosowaniu oddano 866 ważnych głosów. Wyborcami byli uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Zwyciężyła nazwa VLOteka, która zdobyła 619 głosów. Jej autorką jest uczennica IV klasy. Uroczyste nadanie nazwy bibliotece nastąpi we wrześniu.

  Profil Biblioteki V LO w Poznaniu na Facebooku (wpis 7 marca, 23 i 24 kwietnia 2024)  Źródło zdjęć: Profil Biblioteki V LO w Poznaniu na Facebooku (wpis 7 marca 2024)

 2. Podróże z książką, czyli Tydzień Bibliotek

  Biblioteka Pedagogiczna w Zgierzu

  W związku z Tygodniem Bibliotek biblioteka zorganizowała różnorodne działania. Odbyły się m.in. Wirtualne Podróże z Książką, w których wzięły udział przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych. Uczestnicy kolorowali ilustracje, a następnie oglądali efekty swojej pracy w trójwymiarze. Dodatkowo przeglądali strony książek z rozszerzoną rzeczywistością, korzystając z odpowiednich aplikacji na tabletach, co pozwoliło im na odkrywanie trójwymiarowych obrazów dinozaurów, piratów, planet, statków, ptaków czy piramid.
  W bibliotece odbyło się również spotkanie na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni, w którym wzięli udział uczniowie klasy VI z jednej ze szkół podstawowych. W czasie spotkania odkrywali zalety i zagrożenia Internetu oraz rozwiązywali quizy, które pomogą im bezpiecznie poruszać się w sieci.

  Odbyło się także spotkanie z teatrzykiem Kamishibai dla przedszkolaków oraz warsztaty „Nowe życie starych książek”, w których wzięli udział uczniowie klasy IV. W czasie spotkania wykonali piękne jeżyki ze starych książek, które następnie ozdabiali. Uczniowie przekonali się, że nawet z potencjalnie zbędnych rzeczy można stworzyć coś nowego.
  Z kolei uczniowie klasy 2 wzięli udział w zajęciach edukacyjnych na temat ekologii i ochrony środowiska „Dbamy o środowisko i powietrze”, z wykorzystaniem formy teatralnej kamishibai.
  Szczegóły oraz fotorelacje z przeprowadzonych działań na profilu biblioteki.

  Profil BP w Zgierzu na Facebooku (wpis 6, 7, 8, 9, 10 maja 2024)

  Źródło zdjęć: Profil BP w Zgierzu na Facebooku (wpis 7, 8, 9, 10 maja 2024)

 3. Własna książka w bibliotece

  Biblioteka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie – Wypożyczalnia Skrzydeł

  Kilka lat temu biblioteka zapoczątkowała zwyczaj tworzenia książek przez uczniów. Od tego momentu każda klasa ma w bibliotece wykonaną przez sienbie książkę, która nosi tytuł „Klasowa księga uczuć”. Każdy uczeń danej klasy jest jej współautorem i współilustratorem. Każda taka książka jest wpisana do zbiorów biblioteki i można ją wypożyczyć. W związku z Dniem Książki wszystkie klasy pierwsze wzięły udział w warsztatach, w czasie których stworzyły własne i niepowtarzalne książki, które stanowić będą pamiątkę i do których będą mogli wrócić po latach. Szczegóły na profilu biblioteki.

  Profil Biblioteki ZSP w Pliszczynie – Wypożyczalni Skrzydeł na Facebooku (wpis 24 kwietnia 2024)  Źródło zdjęć: Profil Biblioteki ZSP w Pliszczynie – Wypożyczalni Skrzydeł na Facebooku (wpis 24 kwietnia 2024)

 4. Fantastyka! Włącz wyobraźnię

  Biblioteka Zespołu Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie

  W związku z Dniem Fantazy biblioteka szkolna ogłosiła konkurs „Fantastyka! Włącz wyobraźnię”. Celem konkusu była popularyzacja literatury fantazy, pobudzenie wyobraźni
  i aktywności twórczej oraz umożliwienie uczniom zaprezentowanie swoich talentów. Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach: literackiej i plastycznej. Zadaniem uczestników było napisanie opowiedania fantazy na dowolny temat (od fantazy przez SF) lub wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice – okładki lub ilustracji do książki. W konkursie nagrodzono 4 osoby. Szczegóły na profilu szkoły.

  Profil ZSG w Rzeszowie na Facebooku (wpis 10 maja 2024)  Źródło zdjęć: Profil ZSG w Rzeszowie na Facebooku (wpis 10 maja 2024)

 5. Konkurs Pięknego Czytania

  Biblioteka Liceum Ogólnokształcącego w Wołczynie

  W bibliotece został zorganizowany Konkurs Pięknego Czytania w ramach obchodów Roku Marka Hłaski oraz Melchiora Wańkowicza. Uczestnicy konkursu zaprezentowali teksty obu pisarzy. W konkursie nagrodzono 3 osoby. Szczegóły na profilu szkoły.

  Profil LO w Wołczynie na facebooku (wpis 16 kwietnia 2024)