Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Pomysły na konkursy: konkurs na życzenia dla patrona roku, konkurs na mem czytelniczy

Uczniowie lubią konkursy. Są tacy, którzy lepiej będą się czuć w zmaganiach plastycznych, dla innych lepszą formą będzie konkurs fotograficzny lub literacki. W każdym roku szkolnym staram się organizować kilka różnych ich odmian, wybierając taką formę, aby była ona atrakcyjna dla dużej grupy uczniów.

„Kartka dla jubilata” (patrona roku)

Wraz z polonistką Anitą Biernat postanowiłyśmy połączyć dwie formy i z okazji rocznicy urodzin Juliana Tuwima ogłosiłyśmy konkurs plastyczno-literacki na kartkę dla jubilata. Pomysł na taki konkurs można z powodzeniem wykorzystać z okazji rocznicy dowolnego pisarza (np. w 2023 r. – z okazji Roku Aleksandra Fredry).

Zadaniem uczniów było nie tylko wykonanie kartki urodzinowej, ale również napisanie życzeń dla jubilata. W konkursie wzięło udział ponad 50 uczniów. Otrzymałyśmy przepiękne kartki z życzeniami. Forma była dowolna, a sami uczniowie zastosowali różne techniki plastyczne. Bardzo ciekawe kartki powstały w formie kolaży. Były modne, pomysłowe i kreatywne.

Konkurs był skierowany do uczniów kl. IV-VIII, ale na pewno sprawdzi się doskonale na każdym etapie edukacji, począwszy od kl. I-III, a kończąc na szkole średniej.

Konkurs na oryginalny mem czytelniczy

Drugim konkursem, który przyciągnął uczniów do biblioteki, był konkurs na mem czytelniczy. Jest to konkurs znany i ogłaszany w szkołach czy bibliotekach, jednak często bywa odtwórczy i powielany z internetu.

Chcąc uniknąć wyświechtanych pomysłów i jednocześnie ośmielić uczniów do kreatywnego działania, postanowiłam wykorzystać swój wizerunek (dla odważnych) i stworzyłam mem na kanwie swoich zdjęć. Uczniowie, ośmieleni moją twarzą na plakatach, zaczęli sami wymyślać memy i tworzyć ciekawe prace. Serdecznie polecam takie działania. Kreatywność jest zaraźliwa.

Jak aktywizować uczniów do udziału w konkursach?

Na pewno trzeba znaleźć atrakcyjną formę i tematykę konkursu. Jeśli brak nam pomysłów – podpytajmy samych uczniów, w jakim konkursie chcieliby wziąć udział. Wiele inspiracji można znaleźć np. na portalu Biblioteka.pl. Ważne, by organizacja konkursów stała się częścią działań biblioteki. Uczniowie się przyzwyczajają i chętniej o nie pytają. Nasi podopieczni sami przychodzą do biblioteki i pytają, jaki będzie kolejny konkurs. Warto systematycznie podejmować takie działania.

Po zakończeniu konkursu ważne jest, aby prace konkursowe (nie tylko laureatów) zamieścić w widocznym miejscu w szkole. Może to być gazetka przed biblioteką lub wystawa prac w holu szkoły. Dzieci poczują się docenione, że ich prace prezentowane są na forum szkoły. Będzie to dla nich wyróżnienie i motywacja do udziału w kolejnym konkursie. Proszę wierzyć, że to procentuje w kolejnych proponowanych przez nas działaniach!

Wyniki konkursu i laureatów dobrze jest opublikować w mediach społecznościowych i na stronie szkoły. Prace zobaczą nie tylko uczniowie, ale również rodzice, dziadkowie i znajomi. To kolejna motywacja dla młodego pokolenia użytkowników internetu.

I ostatnie – nagrody! Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponuje szkoła. Być może naszą inicjatywę wesprze rada rodziców? Jeśli nie mamy większych zasobów, by coś kupić, warto nagrodzić uczniów nawet najmniejszym upominkiem typu zakładka do książki, pamiątkowy dyplom czy coś słodkiego.

W moim przypadku bardzo dobrze sprawdza się wydrukowany w formie dyplomu voucher na „dzień bez pytania”, który cieszy się ogromną popularnością i jest najbardziej pożądaną nagrodą wśród uczniów. Taką formę nagrody w konkursach bibliotecznych stosuję za zgodą dyrekcji (szczególnie w kl. IV-VIII).

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
01/2023

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 01/2023

W cenie 24,00 zł

Zamów numer
Galeria zdjęć
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.