Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

„Przeczytałam/-em – polecam!”

– międzyszkolny konkurs czytelniczy dla szkół ponadpodstawowych

„Przeczytałam/-em – polecam!” – międzyszkolny konkurs czytelniczy dla szkół ponadpodstawowych
W konkursie uczestniczy kilkanaście osób

Konkurs jest organizowany od 2011 r. przez biblioteki Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących i Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy. Bywało, że dołączał do nas Zespół Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie, ale pojawia się problem kosztów dojazdu uczniów do Nidzicy. Liczba szkół biorących udział w konkursie tego typu jest dowolna.

Cele konkursu:

  • rozbudzanie pasji czytelniczych i zamiłowania do literatury;
  • rozwijanie umiejętności publicznych wystąpień, zdrowego współzawodnictwa oraz integrowanie młodzieży.

Regulamin

Konkurs polega na przygotowaniu przez uczniów i publicznym przedstawieniu recenzji książek. Szczegóły określa krótki regulamin (wzór jest na portalu Biblioteka.pl), w którym warto zapisać m.in: terminy zgłoszeń do konkursu i jego finału, ogólne zasady konkursu, maksymalny czas trwania wypowiedzi (u nas to 8 minut), kryteria oceny i zasady wyłaniania laureatów, informację o nagrodach (u nas są to talony do lokalnej księgarni Errata i drobne upominki).

W związku z publikacją prac konkursowych w mediach społecznościowych należy w regulaminie zawrzeć informację o zgodzie na opublikowanie prac konkursowych i danych osobowych uczestników. Warto poprosić uczestników, którzy nie są pełnoletni, by przed konkursem dostarczyli takie zgody podpisane przez rodziców (opiekunów).

Jury naszego konkursu składa się z czterech osób (dwóch osób z gminnej biblioteki publicznej i po jednym przedstawicielu samorządów uczniowskich obu szkół). Oczywiście skład jury można rozszerzyć, np. o nauczyciela polonistę czy nauczyciela bibliotekarza.

Każdy z członków jury otrzymuje kartę oceny, w której musi wpisać liczbę punktów przyznanych każdemu z uczestników w poszczególnych kryteriach oceny recenzji. U nas są to: pasja i zaangażowanie (0-3 pkt), poprawność językowa i stylistyczna (0-3 pkt) i ogólne wrażenie (0-3 pkt).

Przygotowania. Pozyskanie uczestników

Z odpowiednim wyprzedzeniem uzgadniamy szczegóły z dyrektorami szkół i z koleżankami z Gminnej Biblioteki Publicznej w Nidzicy, które uczestniczą w pracach jury. Jest to jedna z form współpracy z biblioteki szkolnej z biblioteką publiczną.

Na realizację konkursu szkoły otrzymują niewielką dotację (najczęściej od rad rodziców). Przeznaczamy ją na: słodkości, materiały piśmiennicze i oczywiście na książki dla zwycięzców.

O konkursie informujemy na stronach internetowych szkoły, zachęcamy też uczniów do udziału osobiście. Dodatkową motywacją są oceny (5 lub 6) z języka polskiego (tu bardzo się przydaje współpraca z nauczycielkami języka polskiego w ramach zespołu przedmiotowego) lub punkty za aktywność w punktowym systemie oceniania zachowania. Sugerujemy, żeby w zmaganiach uczestniczyło nie więcej niż 15 osób.

Recenzje

Uczestnicy sami wybierają książki do recenzji. Konkursantami są z reguły osoby dużo czytające, więc niekiedy mają problem z wyborem tytułu, ale niczego im nie narzucamy. Zgodnie z nazwą konkursu: „Przeczytałam/-em – polecam!” recenzja ma zachęcać innych do przeczytania danej książki.

Wśród wybranych przez młodzież książek w ostatniej edycji znalazły się m.in.: W. Groom, Forrest Gump; P. Coelho, Alchemik; J. Sokół, Czas honoru; J. Clavell, Shogun; R. Riordan, Percy Jackson i bogowie olimpijscy; E.E. Schmitt, Oskar i pani Róża; S. King, To oraz Zielona mila; S. Collins, Igrzyska śmierci, Å. Seierstad Jeden z nas. Opowieść o Norwegii; G. Nocq, Raport W; S. Pennypacker, Pax i Pax. Droga do domu; C. Hoover, Maybe Someday; D. Levithan, Każdego dnia.

Nasza pomoc polega na przekazaniu wskazówek dotyczących samej budowy recenzji, która nie powinna opowiadać treści książki, lecz jedynie ogólnie ją charakteryzować, oceniać, budować zainteresowanie recenzowanym tytułem wśród słuchaczy. Sugerujemy, gdzie uczniowie mogą znaleźć przykłady recenzji. Radzimy stworzenie planu wypowiedzi, żeby była płynna i logiczna. Oczywiście można sobie wyobrazić przeprowadzenie z grupą uczniów, którzy zgłosili się do konkursu, zajęć na temat pisania recenzji.

Istotna jest długość wypowiedzi. Przeciętnie czas wypowiedzi obejmującej jedną stronę znormalizowanego maszynopisu (1800 znaków) to – w zależności od tempa wypowiedzi – 2-3 minuty.

Rozpoczynając przygotowania uczniów do konkursu, czytamy sporządzone przez nich wypowiedzi, ewentualnie dajemy pod rozwagę jakieś propozycje zmian lub uzupełnień. Przed samym konkursem robimy próbę wystąpienia przedkonkursowego, by ostatecznie wesprzeć uczniów przed publiczną prezentacją.

Przebieg konkursu

Nasz konkurs ma charakter kameralny (taka od początku była nasza intencja) i odbywa się bez szerokiego udziału publiczności. Słuchaczami są zatem inni uczestnicy i członkowie jury. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przyjąć szerszą formułę – np. zaprosić do udziału w charakterze publiczności wszystkich zainteresowanych literaturą.

Wśród uczestników imprezy zwykle mamy więcej dziewcząt, chociaż zdarzył się rok ze znaczną przewagą chłopców.

Podczas konkursu wiele się dowiadujemy o możliwościach twórczych naszych uczniów, konfrontując sposób ich wypowiedzi na początku, gdy mówią nam o swoim wyborze tytułu, z wypowiedzią pisemną i finalną ucznia. W sytuacji stresu, jaką jest dla nich publiczny występ, wcale nie tak łatwo zapamiętać nie swoje sformułowania i obco brzmiące wyrażenia.
Podczas przesłuchań uczniowie z wielkimi emocjami przedstawiają swoje recenzje. Miło jest patrzeć, jak podczas przerwy nawiązują ze sobą znajomości i dzięki książkom znajdują pokrewne dusze.

Nagrody

Forma konkursowa wyklucza jednakowe nagrodzenie wszystkich występujących, ale zawsze podkreślamy, że wygranymi są przez sam akt czytania książek. Formuła konkursu chyba jednak odpowiada młodym ludziom, gdyż – jak zauważamy – w obu szkołach często w kolejnych latach przystępują do konkursu te same osoby, niektórzy co roku przez cały okres nauki w szkole. Cieszą nas zachodzące w nich zmiany: większa pewność siebie, bogatsze wypowiedzi i bardziej przemyślane prezentacje.

Nagrodą główną są talony na zakup książek (uczniowie sami wybierają tytuły) w lokalnej księgarni Errata. Dodatkowo uczniowie otrzymują dyplomy. Upominkami obdarowani są wszyscy uczestnicy konkursu i członkowie jury.

Wszystkie konkursowe recenzje, już spisane, wraz ze zdjęciem autora lub autorki, zamieszczamy na szkolnych stronach internetowych i w lokalnej „Gazecie Nidzickiej”. Wpisujemy także pochwały do dziennika.

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
06/2023

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 06/2023

W cenie 24,00 zł

Zamów numer
Do pobrania
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.