Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

STEAMowe początki w bibliotece, czyli działania kreatywne pełne emocji

Laboratoria Przyszłości wkroczyły już do szkoły i mogą zawitać także do bibliotek szkolnych. Oto propozycja cyklu zajęć poświęconych emocjom i sposobom radzenia sobie z nimi – dzięki połączeniu technologii z książeczkami o jednorożcu Guciu.

Świetnym punktem zahaczenia może być połączenie technologii z książkami i elementami DIY (ang. do it yourself, czyli „zrób to sam”). Proponuję wziąć na warsztat fantastyczne zwierzęta znane z mitów i legend, będące stałym elementem popkultury dziecięcej i młodzieżowej. Nic tak nie wzbudzi pozytywnych emocji, jak magiczne tęczowe jednorożce.

Jednorożce znają wszyscy. Te słodkie zwierzaki od razu wywołują reakcję mniej lub bardziej emocjonalną. Dlaczego więc nie wykorzystać ich do działań projektowych? Nawet w bibliotece znajdzie się dla nich miejsce, tym bardziej że seria książeczek o jednorożcu Guciu wydawnictwa Debit jest na wyciągnięcie ręki.

Łącząc elementy DIY i STEAM z rozwijaniem kompetencji społeczno-emocjonalnych oraz kreatywności, możemy na bazie książeczek o jednorożcu Guciu stworzyć ciekawy cykl zajęć poświęconych emocjom i sposobom radzenia sobie z nimi.

Ale zacznijmy od poznania naszego jednorożca. Gucio ma kolorową grzywę i to właśnie ona odzwierciedla jego stan emocjonalny. Gdy grzywa jest w kolorach tęczy, wówczas Gucio jest szczęśliwy. Gdy grzywa przybiera kolory jednolite, to w zależności od koloru jednorożec mocniej doświadcza konkretnej emocji. Zapoznając się z jego przygodami i przeżyciami, możemy szukać podobieństw w naszym życiu, zastanawiać się, jak Gucio poradzi sobie z daną emocją, i szukać własnych sposobów radzenia sobie z nieprzyjemnymi i trudnymi uczuciami. Wspólnie z Guciem możemy przejść przez świat uczuć, takich jak smutek, złość, wstyd, strach, zazdrość, znudzenie, zniecierpliwienie, brak skupienia czy też poczucie winy.

Szukając sposobów radzenia sobie z tymi emocjami, poznajemy siebie lepiej, przyglądamy się sobie, rozmawiamy i uczymy się akceptacji tych uczuć wspólnie z Guciem. Jednocześnie wyposażamy się w bardzo ważne umiejętności regulowania własnych emocji i bycia świadomym tego, co się pod ich wpływem z nami dzieje i co my możemy z tym zrobić.

Tęczowa grzywa Gucia jest wielobarwna. Każdy kolor to inna emocja. Warto zrobić legendę i na początek stworzyć własną spersonalizowaną tęczę emocjonalną. Jest to doskonała okazja do wykorzystania długopisów 3D. Jedyne, czego potrzebujemy, to wydrukowany szablon tęczy, na bazie której uczniowie będą tworzyć swoje projekty, oraz długopisy 3D i filamenty w kolorach tęczy (Załącznik).

Grzywę Gucia możemy odwzorować kolorystycznie 1:1, ale możemy także dać dzieciom wolność i zaproponować ustalenie kolejności według ich pomysłu, biorąc pod uwagę intensywność albo częstotliwość odczuwania danej emocji. Dzieci mogą też zdecydować, czy wszystkie kolory tęczy będą tej samej szerokości, czy może niektórych emocji doświadczamy silniej i częściej, a inne przychodzą do nas znacznie rzadziej. Uczniowie mogą pracować w parach lub w małych grupkach. Zanim stworzą tęczę, warto się zapoznać z legendą kolorystyczną uczuć. 

Legenda kolorystyczna uczuć:

  • niebieski – smutek;
  • czerwony – złość;
  • żółty – znudzenie;
  • pomarańczowy – poczucie winy;
  • zielony – strach;
  • fioletowy – wstyd.

Po tej aktywności, gdy wszystkie spersonalizowane tęcze będą gotowe, warto zrobić ich wystawę i prezentację. To już pierwszy krok do oswajania emocji i ich akceptacji. Takie kolorowe tęcze mogą zawisnąć na sznurku w widocznym miejscu w bibliotece lub pojawić się na gazetce ściennej, pt. Tęczowa paleta naszych emocji. Można też powiesić stworzone tęcze w oknie – z pewnością pod wpływem słońca będą się pięknie prezentować i mienić się kolorami.

Wspólna prezentacja daje nam przestrzeń do obserwacji oraz szukania podobieństw i różnic w doświadczaniu różnych uczuć, a to szczególnie wzmacnia empatię i naszą wrażliwość.

Dopiero po aktywności związanej z tworzeniem spersonalizowanej tęczy emocjonalnej przystępujemy do tworzenia papierowego jednorożca.

TWORZYMY JEDNOROŻCA GUCIA

Na początek pokazujemy uczniom i uczennicom Gucia wykonanego przez nas samych i zapraszamy ich do namalowania wspólnego Gucia. Możemy najpierw ćwiczyć w formie treningu, na brudno, a potem każdy samodzielnie narysuje Gucia na sztywnym papierze A4. Możemy także mieć przygotowanych kilka szablonów, które damy uczniom i uczennicom do odrysowania.

Materiały, których potrzebujemy, to:

  • sztywne białe kartki A4;
  • patyczki kreatywne (mogą być laryngologiczne);
  • mazaki, różnokolorowe flamastry, czarny cienkopis;
  • dwustronna taśma (ewentualnie klej na ciepło);
  • nożyczki i linijka.

Instrukcja krok po kroku:

  1. Odrysuj jednorożca z załączonego szablonu na sztywnej kartce A4.
  2. Obrysuj jednorożca czarnym cienkopisem i dorysuj brakujące elementy, kolorując mazakami konkretne miejsca.
  3. Wytnij jednorożca.
  4. Przygotuj patyczki laryngologiczne w kolorze naturalnego drewna.
  5. Weź mazaki i pokoloruj patyczki z obu stron, zgodnie z tęczową legendą, w taki sposób, aby reprezentowały twoje uczucia. Możesz sam/sama zdecydować, jakie kolory mają się znaleźć na grzywie jednorożca.
  6. Używając taśmy dwustronnej, przyklej patyczki w zindywidualizowanej kolejności kolorystycznej do wewnętrznej strony jednorożca, tak aby wystawały i układały się w formę grzywy.
  7. W celu usztywnienia jednorożca doklej patyczek jako uchwyt oraz w linii poziomej doklej dwa patyczki, które spełnią funkcję wzmacniacza kartki.
  8. Dodatkowym zadaniem może być dokonanie pomiarów grzywy i zastanowienie się nad rolą pionowego patyczka.

Tak wykonane jednorożce również nadają się na wystawę, a przede wszystkim do podjęcia rozmów o naszych emocjach, o najbardziej emocjonalnych momentach i sytuacjach, w których konkretne emocje dominują. Może to być świetna forma diagnozująca emocje uczniowskie i pozwalająca stwierdzić, które z nich dotyczą nas w większym, a które w mniejszym stopniu. Koniecznie należy odnieść się do Gucia i do jego sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami. Wspólnie możemy zdecydować, jakim uczuciem będziemy się zajmować na kolejnych zajęciach i którą emocję weźmiemy na warsztat.

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
Informacje

Źródło:
Kompetentny nauczyciel nr 03/2022

Typ: Inspiracje technologiczne

Temat:
Emocje

Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.
Do pobrania
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.