Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Spotkanie z Innym

– scenariusz zajęć biblioterapeutycznych

Spotkanie z Innym – scenariusz zajęć biblioterapeutycznych
Zdjęcie: Freepik

Pomysł na zajęcia biblioterapeutyczne z wykorzystaniem baśni Marii Krüger Apolejka i jej osiołek jako tekstu odczytującego sens spotkania z Innym.

Treści z podstawy programowej:
W zakresie społecznego obszaru rozwoju uczeń osiąga:

  • umiejętność obdarzania szacunkiem koleżanek, kolegów i osób dorosłych, w tym starszych, oraz okazywania go za pomocą prostych form wyrazu oraz stosownego zachowania.

Cele zajęć:
Po zajęciach uczeń rozwija:

  • umiejętność rozpoznawania i rozumienia swoich emocji i uczuć oraz nazywania ich;
  • umiejętność rozpoznawania, rozumienia i nazywania emocji oraz uczuć innych osób;
  • potrzebę tworzenia relacji.

Wiek uczestników: uczniowie kl. I-III.

Czas pracy: 2 godz. lekcyjne.

Formy pracy:

  • grupowa;
  • indywidualna.

Metody pracy:

  • analiza tekstu;
  • wygłaszanie;
  • burza mózgów;
  • praca plastyczna.

Materiały dodatkowe:

  • baśń M. Krüger, Apolejka i jej osiołek;
  • film animowany Królewna i osiołek;
  • kartki z bloku rysunkowego formatu A4 dla każdego uczestnika;
  • kredki ołówkowe, kredki świecowe lub pisaki;
  • puzzle z koroną (Załącznik) w liczbie zgodnej z liczbą grup; pocięte puzzle mogą być zalaminowane.

Warunki techniczne:

  • sala lekcyjna, biblioteka szkolna lub świetlica;
  • tablica multimedialna lub ekran dotykowy.

W czasie tych zajęć uczniowie poznają królewicza zaczarowanego w osiołka, który w dzisiejszym świecie może symbolizować człowieka różniącego się (np. językowo, mentalnie, wizualnie) od innych ludzi. Materiał może być wykorzystany np. w kontekście pojawiających się w szkołach dzieci z Ukrainy lub kolegów i koleżanek mających różnorakie problemy zdrowotne lub dysfunkcje.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie – osoba prowadząca zajęcia prosi, aby każdy z uczestników interesująco się przywitał: rymowanką (np. „Jestem Adam i jabłek nie jadam”), gestem (np. uczeń noszący nazwisko Wróbel udaje lot ptaka).
  2. Uczniowie siadają na dywanie lub w innym wygodnym miejscu. Prowadzący zadaje pytania: Co to znaczy być innym? Czy wszyscy ludzie są tacy sami? Jeśli nie, to czym się różnią? Odpowiedzi dzieci.
  3. Wysłuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela (baśń Apolejka i jej osiołek).
  4. Prowadzący zadaje pytanie, kogo dzisiaj może symbolizować książę z głową osiołka (Innego; człowieka, który inaczej wygląda z uwagi na swoją niepełnosprawność lub kolor skóry; chore dziecko; człowieka ekstrawagancko, dziwnie się ubierającego itd.).
  5. Prowadzący zadaje pytania: Jak postąpiła królewna Apolejka? Czy można z niej brać przykład? Odpowiedzi uczniów.
  6. Przerwa na przewietrzenie sali, krótką gimnastykę itp.
  7. Po przerwie prowadzący dzieli uczniów na grupy i rozdaje pocięte puzzle z koroną. Dzieci je układają. Wygrywa ta grupa, która pierwsze poprawnie ułoży koronę. Dzieci na głos odczytują wyrazy z układanki.
  8. Obejrzenie filmu Królewna i osiołek.
  9. Rozdanie każdemu dziecku materiałów plastycznych. Impresje dzieci na temat poznanego tekstu.
  10. Zakończenie zajęć, wystawa najciekawszych prac.

Podsumowanie i wnioski

Dwugodzinne zajęcia biblioterapeutyczne są tylko uzupełnieniem codziennej pracy wychowawczej w domu i w szkole. Poprzez tekst przyjazny dziecku, a jednocześnie należący do arcydzieł „literatury czwartej”, uczniowie mają możliwość nauczyć się szacunku dla Innego.

Załącznik. Puzzle z koroną

Bibliografia:

  • Królewna i osiołek, https://youtu.be/AoGoqd5IbxM (dostęp: 11.04.2021).
  • Krüger M.: Apolejka i jej osiołek, [w:] tejże, Moje książeczki. Księga druga, Warszawa: Nasza Księgarnia, 2016, s. 159-190.

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.