Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

W królestwie czekolady

– zajęcia czytelnicze

W królestwie czekolady – zajęcia czytelnicze
Obraz wynegenerowany za pomocą Midjourney

Pomysł na angażujące i rozwijające zajęcia wykorzystujące książkę Nela i tajemnice świata.

Dla kogo?

Adresatami zajęć mogą być uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadzić je w bibliotece dla starszych uczniów. Najbardziej efektywnym i komfortowym rozwiązaniem jest przeprowadzenie zajęć w grupach do 15 osób. Za cel postawiłam sobie zmodyfikowanie zajęć w bibliotece po to, aby stały się one dla młodego czytelnika atrakcyjne, angażujące i rozwijające.

Jakie materiały?

Do zajęć potrzebne będą: książka Nela i tajemnice świata z serii Nela Mała Reporterka, atlas geograficzny (w tradycyjnej, papierowej formie lub w wersji multimedialnej), prezentacja multimedialna lub film przedstawiający etapy powstawania czekolady (dwu-, trzyminutowe filmy pokazujące ten proces można znaleźć w internecie).

Przebieg zajęć

  • Poinformowanie o celu zajęć – poznanie serii książek podróżniczych Nela Mała Reporterka oraz usystematyzowanie wiedzy geograficznej (w ogólnym pojęciu).
    Czytanie fragmentu książki. Na początek warto wprowadzić młodego czytelnika w treść książki i pozwolić mu wysłuchać czytanego na głos fragmentu lektury. Wybrałam rozdział Z wizytą w indiańskiej wiosce Bribri.
  • Podczas głośnego czytania aktywizuję młodych słuchaczy do włączania się w zajęcia poprzez zadawanie pytań naprowadzających i dotyczących treści czytanego fragmentu, np.: „Dokąd udała się Nela?”, „Kogo tam spotkała?”, „Gdzie jest wioska Bribri?”.
  • Dzieci spontanicznie i naturalnie włączają się w rozmowę, nie czują presji, nie są ocenianie, ale uwielbiają być w centrum uwagi. Każde dziecko ma okazję do bycia wysłuchanym, zauważonym.
  • Prezentacja lub film na temat etapów powstawania czekolady. Trzeba pamiętać, że prezentacja lub film muszą być adekwatne do wieku uczestników zajęć (dla najmłodszych bez zbędnych trudnych słów, a dla starszych uczniów – bardziej rozbudowany i poszerzający wiedzę oraz słownictwo).
  • Quiz o czekoladzie. Dość często używam magicznego pudełka, w którym umieszczam wcześniej pytania związane z prowadzonym tematem zajęć. Tym razem można zapisać na karteczkach pytania, takie jak np.: „Na jakich kontynentach rośnie kakaowiec?”, „Czy czekoladę można pić?”, „Które państwa w Europie jako pierwsze miały możliwość jedzenia czekolady?”
  • Dzieci losują karteczki, odczytują na głos pytania i udzielają dobrych odpowiedzi. Jest to stara forma przeprowadzania quizów. Można też wykorzystać platformę Wordwall czy Quizquiz, gdzie jest wiele ciekawych propozycji quizów.
  • Jaki to smak? Zwieńczeniem zajęć bibliotecznych niech będzie odgadywanie przez uczniów smaków czekolady. Każdy ochotnik, przy zakrytych apaszką oczach, może zostać poczęstowany kostką czekolady i odgadnąć jej smak (czekolady o różnych smakach trzeba wcześniej kupić). Ta najsłodsza część bibliotecznego spotkania z pewnością sprawi każdemu dużo radości.

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
02/2024

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 02/2024

W cenie 24,50 zł

Zamów numer
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.