Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Włam się do mózgu, czyli jak się uczyć skutecznie

Scenariusz warsztatów

Włam się do mózgu,  czyli jak się uczyć skutecznie Scenariusz warsztatów
Zdjęcie: Freepik

Scenariusz warsztatów wykorzystujących metody szybkiego uczenia się, które zostały przedstawione w książce Radosława Kotarskiego Włam się do mózgu, z wykorzystaniem kart pracy i prezentacji multimedialnej.

Cel ogólny:
poznanie metod skutecznego uczenia się.

Cele operacyjne:
Uczeń:

  • czyta tekst popularnonaukowy;
  • analizuje tekst popularnonaukowy;
  • formułuje pytania
  • do tekstu;
  • sporządza notatkę.

Warunki techniczne:

  • miejsce: biblioteka lub sala lekcyjna wyposażona w projektor;
  • czas pracy: 45 minut.

Materiały:

  • fragmenty książki Radosława Kotarskiego Włam się do mózgu;
  • karty pracy (Załączniki nr 1 i 2);
  • prezentacja multimedialna.

Metody:

  • prelekcja dotycząca wybranych metod uczenia się;
  • metoda problemowa;
  • analiza tekstu literackiego;
  • ćwiczenia praktyczne.

Formy pracy:

  • praca w grupach;
  • praca zbiorowa;
  • otwarte drzwi.

Literatura:

  • Kotarski R.: Włam się do mózgu, Warszawa: Wydawnictwo Altenberg, 2019.

Pomysł warsztatów powstał w wyniku współpracy legionowskich nauczycieli bibliotekarzy. Warsztatami zainteresowali się także nauczyciele bibliotekarze ze szkół podstawowych. W związku z tym powstały dwa warianty: dla kl. VI-VIII szkół podstawowych i dla szkół ponadpodstawowych.

Warsztaty opracowano na podstawie książki Radosława Kotarskiego Włam się do mózgu, omawiającej metody skutecznego uczenia się. Książka Kotarskiego i jego metody stają się coraz bardziej popularne wśród młodzieży. Scenariusz wykorzystuje kilka spośród kilkunastu metod opisanych przez Kotarskiego.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie (slajdy 1-4 prezentacji)

    Prowadzący przybliża uczniom publikację Radosława Kotarskiego Włam się do mózgu. Podkreśla, że autor nauczył się w ciągu 6 miesięcy języka szwedzkiego, stosując metody opisane w książce, i zdał egzamin na poziomie średniozaawansowanym. Prowadzący tłumaczy, dlaczego znajomość metod uczenia się jest potrzebna, i zwraca uwagę na konieczność uczenia się przez całe życie. Na koniec pokazuje ilustrację jądra podstawnego w mózgu, umożliwiającego kodowanie wiedzy i odpowiedzialnego również za emocje.

  2. Przedstawienie metody ciekawskiego dziecka (slajdy 5-7 prezentacji)

    Prowadzący przedstawia krótki opis metody ciekawskiego dziecka. Metoda ta polega na twórczym podejściu do tekstu i nieodczytywaniu biernie wiadomości w nim zawartych. Pomocne mają być pytania, które można zadać do poszczególnych zdań tekstu.

    Uczniowie wykonują w grupach trzy-pięcioosobowych zadania z części I z załącznika. Chętni odczytują swoje pytania.

  3. Metoda testu zderzeniowego

    Uczniowie czytają fragmenty opisu metody testu zderzeniowego istotne do jej zrozumienia (s. 104-108). Jest to metoda sprawdzania wiedzy za pomocą prostego, samodzielnie ułożonego testu. Ma ona na celu spowodowanie wysiłku umysłowego poprzez próbę wydobycia informacji z pamięci.

    Uczniowie wykonują w grupach zadania 1-3 z części II załącznika. Chętni odczytują swoje pytania.

    Uczniowie sporządzają w grupach notatki na temat metody testu zderzeniowego (zadanie 4 z części II załącznika). Odczytanie notatek.

    Podsumowanie metody (slajd 9 prezentacji).

  4. Przedstawienie metody zmiany miejsca (slajdy 10-11)

    Prowadzący przedstawia metodę zmiany miejsca. Autor publikacji zwraca uwagę na, że warto zmieniać miejsca nauki. Ich różnorodność tworzy dodatkowe miejsca w pamięci. Inne miejsce staje się nowym kontekstem, dodatkowym skojarzeniem, które pobudza intelekt.

  5. Wymienienie innych czynników wpływających na skuteczność uczenia się (slajdy 12-14)

    Prowadzący wspomina, że wpływ słuchania muzyki podczas nauki jest według naukowców sprawą indywidualną. Ważne są aktywność fizyczna, zdrowy sen i właściwe odżywianie.

    Prowadzący podaje nazwy metod wymienionych w książce jako najskuteczniejsze. Są to metoda testu zderzeniowego i metoda tancerki. Zachęcenie przybyłych uczniów do sięgnięcia do publikacji i poznania pozostałych metod uczenia się.

  6. Krótkie przedstawienie metod uczenia się przez uczniów

    Chętni uczniowie przedstawiają wybrane metody uczenia się na podstawie książki Włam się do mózgu.

  7. Podsumowanie

    Na koniec zajęć uczniowie wypełniają krótką ankietę ewaluacyjną. Pytania:
    • Czy poznane na zajęciach metody mogą być, twoim zdaniem, przydatne podczas uczenia się?
    • Czy metody zostały zaprezentowane w sposób jasny i zrozumiały?
    • Czy chciałbyś/chciałabyś uczestniczyć w kolejnych warsztatach na podstawie książki? Jeśli tak, to jakiego rodzaju literaturą byłbyś/byłabyś zainteresowany/zainteresowana?

Podsumowanie

Sądząc po odpowiedziach uczniów na pytania ankiety ewaluacyjnej, temat warsztatów został zaakceptowany. Satysfakcję dały mi stwierdzenia, że w sposób zrozumiały przedstawiłam metody uczenia się. Niestety, nie wszyscy uczestnicy zajęć mogli się podzielić rezultatami swojej pracy, gdyż nie starczyło na to czasu. W przyszłości trzeba będzie zaplanować działania na co najmniej 2 godziny lekcyjne lub dłużej, uwzględniając zainteresowania uczniów, aby ten wspólnie przepracowany czas był dla nich pożytecznym doświadczeniem.

Wybrana literatura przedmiotu:

  • Brown P., Roediger III H., McDaniel M.: Harwardzki poradnik skutecznego uczenia się, Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX, 2016.
  • Foer J.: Jak zostałem geniuszem pamięci. O sztuce i technice zapamiętywania, Warszawa: Media Rodzina, 2013.
  • Fry R.: Jak się uczyć, Poznań: Dom Wydawniczy Rebis, 2016.
  • Jagodzińska M.: Psychologia pamięci. Badania, teorie, zastosowania, Gliwice: Helion, 2013.
  • Leitner S.: Naucz się uczyć, Gdańsk: Wydawnictwo Cztery Głowy, 2006.
  • Vetulani J.: Jak usprawnić pamięć, Kryspinów: Platan, 1998.
  • Włodarski Z.: Psychologiczne prawidłowości uczenia się i nauczania, Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1980.

Literatura podmiotu:

  • Kotarski R.: Włam się do mózgu, Warszawa: Altenberg, 2019.

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
04/2023

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 04/2023

W cenie 24,00 zł

Zamów numer
Do pobrania
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.