Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Biblioteczna lista przebojowych działań

Biblioteczna lista przebojowych działań
Zdjęcie: Biblioteka SP nr 1 w Zawierciu

Przegląd inicjatyw bibliotek szkolnych.

  1. Savoir-vivre w bibliotece

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zawierciu

    Ciekawy i warty uwagi międzynarodowy projekt czytelniczy, w którym wzięły udział 23 osoby z kl. I. Projekt zakładał kilka spotkań tematycznych, w czasie których uczniowie dowiadywali się, czym jest biblioteka, jakie są obowiązki bibliotekarza i jak wygląda droga książki od autora do rąk czytelnika, oraz poznawali zasady właściwego zachowania się w bibliotece i dbania o książki. W ramach projektu szkoła współpracowała ze szkołami w Serbii, Turcji i Chorwacji, z którymi łączono się online i wymieniano doświadczeniami, wnioskami i uwagami. Plakat promujący projekt wykonała nauczycielka z Serbii. Szczegóły projektu oraz fotorelacja z jego przebiegu dostępne są na stronie internetowej szkoły oraz na profilu biblioteki na Facebooku.

  2. Największa i najpiękniejsza zakładka do książki

    Biblioteka Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 2 i Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Noblistów Polskich w Krakowie

    Niecodzienny „Rodzinny Konkurs na Największą i Najpiękniejszą Zakładkę 30-lecia do Książki” zorganizowany został w związku z obchodami jubileuszu szkoły podstawowej. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów książką, wspieranie ich uzdolnień oraz pobudzenie wyobraźni i kreatywności dzieci. Zadaniem uczestników było wykonanie największej i najpiękniejszej zakładki do książki. Technika wykonania pracy była dowolna, wykorzystywać można było dowolne materiały. Zakładka powinna mieć co najmniej 1 m wysokości, ale zalecano, by była wyższa. Dopuszczono wszystkie elementy przestrzenne. Mile widziane były odniesienia do historii szkoły i samej placówki oraz nawiązania do biblioteki i czytania. Konkurs skierowany był do uczniów szkoły i ich rodzin, nauczycieli i absolwentów. Ocenie podlegały wielkość zakładki, pomysłowość, ogólne wrażenie i estetyka wykonania. Na konkurs wpłynęło 50 różnorodnych, niezwykle ciekawych i pomysłowych zakładek, które można zobaczyć na wystawie video na kanale YouTube oraz na stronie internetowej szkoły.

    Źródło zdjęć: Biblioteka Prywatnej SP 2 i Prywatnego LO w Krakowie

  3. Książka z historią w tle

    Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim

    Konkurs fotograficzny „Książka z historią w tle” zorganizowany został we współpracy biblioteki z Klubem Miłośników Historii i był skierowany do uczniów kl. VIII. Celem konkursu były promocja czytelnictwa oraz uwrażliwienie uczniów na piękno ich miejscowości oraz jej okolic. Ocenie podlegały zgodność z tematyką konkursu, wkład pracy, oryginalność, kompozycja obrazu fotograficznego i jakość techniczna wykonania fotografii. Uczestnicy wykazali się kreatywnością i pomysłowością w ujęciu tematu. Na konkurs wpłynęły 34 prace ukazujące walory historyczne miejscowości i jej okolic. Konkursowe fotografie oraz wyniki konkursu można zobaczyć na stronie internetowej szkoły.

    https://bit.ly/3ykA9La

  4. (Ty)dzień zakochanych w książkach

    Biblioteka Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie

    Biblioteczny konkurs walentynkowy miał na celu zachęcenie do spędzenia wolnego czasu z książką, promocję biblioteki jako miejsca otwartego dla szkolnej społeczności, promocję nowości wydawniczych zakupionych w ramach dotacji z NPRC, a także zachęcenie do aktywnego korzystania z bibliotecznych zbiorów. Zadaniem uczestników było przesłanie prawidłowych odpowiedzi na pytania konkursowe. Należało: przyporządkować cytaty piosenek do raperów, którzy je wykonują, oraz podać ich ksywki; połączyć cytat książką, z której pochodzi; w krótkim quizie wskazać poprawne odpowiedzi i połączyć ze sobą literackie pary. W konkursie wzięło udział 43 uczniów.

    Profil LO im. C.K. Norwida w Radzyminie na Facebooku (wpisy z 23 lutego i 10 marca 2022 r.)



    Źródło zdjęć: Biblioteka LO im. C.K. Norwida w Radzyminie

    https://bit.ly/34C6fFH
    ; https://bit.ly/3pXwuxy

  5. Szkolne Przygody Gangu Swojaków

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu

    Warty uwagi przykład współpracy, promocji czytelnictwa oraz lekcji przyrody dla najmłodszych w jednym. Biblioteka szkolna wraz z grupą świetlicową wzięły udział w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Swojaków”. Konkurs związany był z zagadnieniem zagrożonych gatunków zwierząt w Polsce i kierował uwagę na piękno polskiej przyrody. Uczestnicy konkursu wraz z opiekunami wykonali makietę Polski, na której umieścili zwierzęta znajdujące się pod ochroną w Wielkopolsce. Szkoła otrzymała wyróżnienie, a pracę konkursową można zobaczyć na szkolnym profilu na Facebooku.

    Profil SP nr 11 w Poznaniu na Facebooku (wpis z 9 lutego 2022 r.)

  6. Spotkanie autorskie z Joanną Jagiełło

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 319 im. Marii Kann w Warszawie

    W marcowym spotkaniu z pisarką Joanną Jagiełło – autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wierszy i opowiadań – uczestniczyli uczniowie z kl. VII. Celem spotkania było przyjrzenie się bliżej relacjom, w które wchodzimy z innymi ludźmi – przyjacielskim i miłosnym – oraz uświadomienie, że nie na wszystko musimy się godzić i że w relacjach z innymi warto stawiać granice. Podczas spotkania autorka zaprezentowała m.in. książki: Zielone martensy, Mleko z miodem, Czekolada z chili, Tylko gdy pada deszcz, To już nie ma znaczenia, oraz opowiedziała o swoim warsztacie pisarskim. W spotkaniu uczestniczyło 60 uczniów.



    Zdjęcie: Biblioteka SP nr 319 w Warszawie

    https://bit.ly/3q2js1V

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.