Bilet powrotny do biblioteki

Proponujemy akcję czytelniczą dla klas I-III

Przygotowaliśmy akcję czytelniczą, która pozwoli przywitać w bibliotece uczniów wracających do szkół i zachęcić ich do aktywnego korzystania. Akcja jest formą zabawy, można w nią zaangażować rodziców. Nie wymaga dużej aktywności uczniów ani skomplikowanych przygotowań.

W czasie pandemii koronawirusa wiele dzieci znalazło się poza wpływami systemu oświaty – często również jako czytelnicy. Choć część bibliotek szkolnych była otwarta dla dzieci oraz młodzieży, na ogół zainteresowanie księgozbiorem pozostawało niewielkie. Natłok obowiązków, zajęcia online, wiele godzin spędzanych przed monitorem – to wszystko nie sprzyjało aktywności czytelniczej.

Stawiając się w roli ucznia, musimy zdać sobie sprawę z tego, że uczniowie klas II podczas dotychczasowej edukacji szkolnej prawie tyle samo czasu uczyli się zdalnie, co stacjonarnie. Pierwszaki były w szkole raptem 2 miesiące. Dlatego bardzo ważne jest, by w pewnym sensie cofnąć się do początku roku i zachęcić uczniów do powrotu do biblioteki i nie stracić ich jako czytelników.

Ten błąd zaniechania stał się powszechnie już omawianym problemem kin i całego rynku filmowego. Przed ponownym (w większości państw) otwarciem kin podczas wakacji, rządy wprowadzały obostrzenia w obawie przed szturmem widzów spragnionych filmów. Okazało się jednak, że do czasu ich ponownego zamknięcia sale świeciły pustkami. Producenci filmowi przesunęli bowiem premiery najważniejszych filmów, wygasili kampanie reklamowe i biernie czekali na widzów. Podobna sytuacja miała miejsce w wielu instytucjach kultury i w sporcie, którego oglądalność odbudowywała się bardzo powoli. Stało się jasne, że ludzie odzwyczajają się od aktywności sprzed pandemii, a domowe rozrywki, przede wszystkim w postaci platform streamingowych, zabierają czas dostępny dla innych form jego spędzania.

Biblioteki szkolne, którym już w normalnych warunkach często trudno było walczyć o uwagę uczniów, mają przed sobą ważny moment. Dlatego proponujemy akcję, która ma na celu mocny powrót biblioteki do świadomości uczniów i wykorzystanie zwiększonego zaangażowania rodziców w edukację dzieci podczas ostatniego roku. Po cichu liczymy, że uczniowie, po prawie roku spędzonym w pokoju przed ekranem komputera, zatęsknią za czytaniem. Akcja będzie także formą miłego powitania przez bibliotekę wracających uczniów, a w przypadku tych najmłodszych czasem zachętą do pierwszej wizyty.

Jak wziąć udział w akcji?

 1. Przekaż dzieciom z klas I-III lub ich rodzicom bilety powrotne do biblioteki oraz list dla rodziców z apelem ukazującym zalety płynące z czytania. Znajdziesz je w czasopiśmie (do skserowania) oraz jako załączniki w portalu (do druku). Bilety najlepiej wydrukować na grubszym papierze, na zasadzie druku dwustronnego.
 2. Proponujemy przekazać materiały w sposób dostosowany do wieku, chęci i szkolnych obostrzeń. Można dać materiały każdemu, kto odwiedzi bibliotekę, można witać z nimi uczniów wchodzących do szkoły albo przekazać nauczycielom klas I-III, by rozdali je podczas zajęć. Warto jednak pamiętać, że to akcja promująca czytanie dla wszystkich, a nie dla tych, którzy i tak skorzystaliby z biblioteki.
 3. Na bilecie znajdują się ikonki, a na odwrocie legenda z wyjaśnieniem, jakie kategorie książek ilustrują. Proponujemy dwa scenariusze, w zależności od preferencji:
  a) Wersja szybsza. Uczeń wraz z rodzicami przypomina sobie książki, które czytał z różnych kategorii i je skreśla. Podczas wizyty w bibliotece (i po podaniu tytułu dla każdej kategorii lub nie, w zależności od tego, jak chcemy komplikować zabawę) skasuj dziurkaczem odpowiednie pola biletu. Dla nieskasowanych ikonek warto polecić książki do wypożyczenia, które skasujesz po oddaniu.
  b) Wersja dłuższa. Bilet działa jak kupon rabatowy w sieciówkach. Podczas każdej wizyty w bibliotece uczeń może poprosić o książkę z danej kategorii. Po oddaniu skasuj odpowiednią ikonkę.
 4. Po skasowaniu całego biletu wręcz dziecku dyplom lub nagrodę.

Akcję można również przeprowadzić w dowolnym momencie (np. z okazji majowego Tygodnia Bibliotek czy październikowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych) w wybranej grupie wśród klas I-VI szkoły podstawowej.

Dlaczego warto?

 1. Powrót dzieci do szkół to ważny moment, aby przypomnieć uczniom o bibliotece i wciągnąć ich na nowo w świat literatury.
 2. Warto wykorzystać fakt, że najmłodsi przesyceni są dostępem do komputerów – książka, promowana przez akcję czytelniczą, może stać się dla nich świetną odskocznią od cyfrowej rzeczywistości.
 3. Regularne wizyty dzieci, chcących skasować bilet w bibliotece pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie i ponowną integrację całej społeczności szkolnej.
Do pobrania