Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Czemu oni boją się życia?

Czemu oni boją się życia?

Scenariusz zajęć biblioterapeutycznych dla uczniów w wieku 16-19 lat poświęconych depresji.

Temat: Depresja nastolatka.
Cele:
  • uświadomienie młodzieży, czym jest depresja;
  • zapoznanie z podstawowymi objawami depresji;
  • uwrażliwienie młodzieży na problem depresji występującej u ich rówieśników i bliskich.
Warunki techniczne:
  • liczba uczestników: klasa szkolna;
  • wiek uczestników:
  • 16-19 lat;
  • miejsce: sala lekcyjna;
  • czas trwania: 90 minut.
Treści przekazywane:
  • pojęcie depresji;
  • zachowania depresyjne;
  • zasady rozmowy z osobą chorą na depresję.
Metody pracy:
  • praca z tekstem;
  • burza mózgów;
  • dyskusja;
  • puzzle;
  • prezentacja filmu;
  • plakat.
Formy pracy:
  • indywidualna;
  • grupowa;
  • zbiorowa.
Materiały:
tekst literacki, duży arkusz podzielony na dwie części z hasłami „powiedz” i „nie mów”, duży papierowy kontur głowy ludzkiej z wyrysowanymi w jego wnętrzu elementami puzzli (przynajmniej w takiej liczbie, ile wynosi liczba uczestników), klej, guma mocująca, kartki samoprzylepne, koperta z pociętymi hasłami – objawami depresji w liczbie odpowiadającej liczbie elementów puzzli na konturze głowy (hasła poniżej, w Załączniku nr 1), paski z hasłami – zasadami rozmowy z osobą cierpiącą na depresję (Załącznik nr 2), adresy placówek (również lokalnych) pomagających osobom cierpiącym na depresję.
Literatura i film wykorzystane do zajęć:
  • Klotsche, Z.: Mówili, że umiera się tylko raz, Poznań: Wydawnictwo Nowoczesne, 2019.
  • (Nie)widzialna nastoletnia depresja, https://youtu.be/_96_Ck_w_gw (dostęp: 31.07.2020).

Przebieg zajęć:

  1. Po przywitaniu prowadzący przymocowuje do tablicy lub ściany duży biały kontur głowy ludzkiej z wyrysowanymi w jego wnętrzu elementami puzzli (tak aby po obu jego stronach było puste miejsce). Rozdaje uczestnikom kartki samoprzylepne i prosi, by na każdej z nich wypisali jeden z powodów lęków, które towarzyszą ludziom w życiu (każdy uczestnik może wypisać dowolną liczbę niekoniecznie swoich lęków).

  2. Po wykonaniu zadania uczestnicy naklejają kartki po lewej stronie przymocowanego konturu głowy.

  3. Podsumowanie zadania – prowadzący czyta wszystkie powody lęków życiowych.

  4. Prowadzący czyta pierwszy...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.