Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Poznaj bibliotekę, włącz się w literaturę!

Poznaj bibliotekę, włącz się w literaturę!

Który noblista to napisał?

Scenariusz zajęć zapoznających nowych uczniów szkoły ponadpodstawowej z biblioteką – z wykorzystaniem metod grywalizacji.

Czas trwania: 45 minut.

Cele ogólne:

  • zapoznanie uczniów z biblioteka szkolną;
  • rozwijanie zainteresowań literaturą;
  • przybliżenie sylwetek polskich noblistów literackich;
  • rozbudzenie potrzeby czytania książek.

Cele szczegółowe:
Uczeń:

  • wie, czym są biblioteka, wypożyczalnia i czytelnia;
  • zna imiona i nazwiska polskich noblistów;
  • wie, jakie utwory napisali nobliści;
  • opanowuje wiedzę o omawianej literaturze.

Metody pracy:

  • rozmowa kierowana;
  • pogadanka;
  • dyskusja;
  • praca z tekstem.

Formy pracy:

  • indywidualna;
  • grupowa.

Środki dydaktyczne

  • kreda;
  • tablica;
  • portrety polskich noblistów literackich;
  • tablica korkowa z nazwiskami polskich noblistów literackich;
  • fragmenty twórczości polskich noblistów literackich;
  • książki, z których pochodzą fragmenty.

Przebieg zajęć:

Część wstępna

Powitanie

Prowadzący oprowadza uczniów po bibliotece, pokazuje księgozbiór i tłumaczy, gdzie i jak szukać różnych tytułów. Następnie cała klasa przechodzi do czytelni. Każdy z uczniów otrzymuje kilka karteczek oraz długopis. Zadaniem młodzieży jest napisać, jakie zasady powinny według nich panować w bibliotece. Po wykonanym zadaniu uczniowie przypinają odpowiedzi na tablice korkową i wspólnie z prowadzącym omawiają zasady zachowywania się w bibliotece.

Uczniowie dostają formularz, na którym zamieszczono pytania dotyczące biblioteki, np. „Ile książek można wypożyczyć?”, „Jak długo można trzymać książki?” itd. Po wypełnieniu testu wspólnie z prowadzącym sprawdzają poprawność odpowiedzi. Prowadzący prosi, aby uczniowie poprawili ewentualne złe odpowiedzi. Po skończonym zadaniu informuje uczniów, że zdali test na czytelnika biblioteki i od tego momentu mogą już wypożyczać książki.

Część główna

Wprowadzenie

Po części wprowadzającej prowadzący zaprasza uczniów do zabawy, w której będą mogli lepiej poznać bibliotekę. Przedstawia temat zajęć: na warsztatach uczniowie powtórzą sobie i przypomną informacje dotyczące polskich noblistów oraz będą sami odkrywać zakamarki biblioteki.

Na początku zajęć (lepiej przed ich rozpoczęciem) należy poustawiać ławki i krzesła tak, aby umożliwić uczniom pracę w trzyosobowych zespołach. Gdy wszyscy zajmą miejsca, prowadzący prosi o pochowanie telefonów komórkowych do plecaków, a następnie podchodzi do każdego ucznia, aby ten wylosował jajko niespodziankę. W każdym jajku jest puzzel. Zadaniem uczniów jest jak najszybsze dobranie się w trójki, tak by puzzle do siebie pasowały i utworzyły okładkę książki.

Gdy już wszyscy się znajdą, zajmują odpowiednie stoliki.

Nauczyciel wyjaśnia zasady warsztatów. Uczestnicy będą pracować w grupach. Ich zadaniem będzie zdobycie jak największej liczby punktów podczas różnych ćwiczeń. Grupa, która uzyska najwięcej punktów, dostanie pozytywną ocenę z języka polskiego lub jakiś drobiazg.

Prowadzący rysuje na tablicy tabelkę, w której będziemy zaznaczać punkty.

Ćwiczenie 1

Zadaniem uczniów jest znalezienie w bibliotece książki, której okładkę mają na puzzlach.

Dzięki wcześniejszemu oprowadzeniu po bibliotece młodzież wie, w której części biblioteki zlokalizowana będzie książka. Po znalezieniu książki uczniowie siadają przy stolikach. Najszybsze trzy grupy dostają punkty (3 pkt dla grupy, która jako pierwsza znajdzie książkę, 2 pkt dla grupy, która jako druga znajdzie książkę a 1 pkt dla grupy, która przyjdzie z książką jako trzecia).

Ćwiczenie 2

Gdy już wszyscy uczniowie zajmą miejsca, nauczyciel prosi, aby przejrzeli książkę, bo tam znajduje się krzyżówka do rozwiązania. Krzyżówkę można zrobić samemu albo skorzystać z generatora krzyżówek dostępnego w internecie (https://bit.ly/generator-krzyzowek).

Prowadzący informuje uczniów, iż w razie kłopotów z odpowiedziami można ich poszukać na regałach bibliotecznych. Daje uczniom czas na rozwiązanie krzyżówki. Każda drużyna, która poprawnie rozwiąże krzyżówkę, otrzymuje 1 pkt. Drużyny, które zrobią to najszybciej, dostają kolejno: 3 pkt, 2 pkt i 1 pkt. Czekamy, aż wszystkie grupy ukończą zadanie.

  1. Nazwisko czarodzieja z blizną na czole.
  2. Jak inaczej nazywamy twórcę dzieła?
  3. Dokończ tytuł: wianek z … .
  4. Piękna dziewczyna o bardzo długich włosach.
  5. Dokończ tytuł: Żywot człowieka … .
  6. Wtaczał na szczyt ogromnej góry wielki głaz.
  7. Opowieść dotycząca życia świętych i bohaterów lub jakichś wydarzeń historycznych, nasycona motywami fantastyki i cudowności.
  8. Twórca trenów.
  9. Miejsce pełne książek
  10. Liryczny utwór modlitewny, rodzaj pieśni religijnej o podniosłym charakterze.
  11. Imię Krasickiego.
  12. Uzupełnij tytuł: … o Rolandzie.
  13. Dokończ tytuł: Gloria … .
  14. Może być biały albo mieć rymy.

Ćwiczenie 3

Hasło w krzyżówce to: „polscy nobliści”. Zadaniem uczniów jest poszukanie portretów polskich noblistów literackich, które umieszczone są w różnych miejscach w bibliotece, a następnie zapisanie na kartce imion i nazwisk polskich pisarzy. W tym zadaniu nie przyznajemy punktów za szybkość. Czekamy, aż wszystkie grupy usiądą z odpowiedziami do stolika.
Gdy wszyscy uczniowie zbiorą się w czytelni, prowadzący pokazuje prezentację dotyczącą polskich noblistów literackich. Na slajdzie zamieszczone są zdjęcie i krótki opis dokonań kolejnych pisarzy. Po zaprezentowaniu zdjęcia i nazwiska prowadzący pyta, która grupa poprawnie zidentyfikowała autora, i za każdą poprawną odpowiedź przyznaje 1 pkt.

Ćwiczenie 4

Po skończonej prezentacji i zapisaniu wszystkich punktów na tablicy prowadzący przechodzi do omówienia ostatniego już zadania. Każda z grup dostaje fragment tekstu. Zadaniem uczniów jest go przeczytać i zastanowić się, który z polskich noblistów jest jego autorem. Uczniowie mogą napisać nazwisko na kartce z fragmentem bądź, po wcześniejszym podpisaniu kartek z fragmentami – numerem grupy, przypiąć fragmenty do uprzednio przygotowanej tablicy korkowej, na której znajdują się nazwiska autorów.

Po ukończeniu tego zadania przez młodzież prowadzący podchodzi do tablicy korkowej. Bierze ze sobą książki, z których pochodzą fragmenty tekstu, pokazuje książki uczniom, sprawdza poprawność wykonanego zadania oraz wpisuje punkty.

Zakończenie

Następuje chwila przerwy, podczas której prowadzący podlicza punkty. W tym czasie uczniowie mogą wybrać książki do wypożyczenia. Po podliczeniu następuje ogłoszenie wyników. W razie gdyby się okazało, że taką samą liczbę punktów zdobyły dwie drużyny, przewidziana jest dogrywka. Drużyny dostają formularz z tytułami i ich zadaniem jest wpisanie autorów. Najlepsza grupa dostaje upominek (albo pozytywną ocenę z języka polskiego).

Podziękowanie za pracę.

Odpowiedzi do krzyżówki:

1. Potter, 2. autor, 3. lawendy, 4. Roszpunka, 5. poczciwego, 6. Syzyf, 7. legenda, 8. Kochanowski, 9. biblioteka, 10. psalm, 11. Ignacy, 12. Pieśń, 13. victis, 14. wiersz, hasło: polscy nobliści.

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
Galeria zdjęć
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.