Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Słowniczek mangi

Słowniczek mangi
Ilustracja: Shutterstock

Warto, aby bibliotekarz podczas rozmowy z potencjalnymi użytkownikami i czytelnikami miał orientację w słownictwie, którym młodzież może się posługiwać. Prezentujemy zestaw słówek, które często pojawiają się w konwersacjach.

  1. Antro/Antropomorfic – gatunek mangi i anime, w którym zwierzęcy bohaterowie nabierają cech ludzkich (chód na dwóch nogach) bądź bohaterowie ludzcy mają elementy zwierzęce (np. kocie uszy).
  2. Akuma – po japońsku określenie demona/diabła.
  3. Arigatou – japońskie słowo „dziękuję”.
  4. Bishōjo – określenie na piękną młodą dziewczynę. W seriach mangi i anime to gatunki, w których takie postacie występują.
  5. Bishōnen – określenie na przystojnego młodego chłopaka. W seriach mangi i anime to gatunki, w których takie postacie występują.
  6. BL (skrót do Boy’s Love) – gatunek opisujący homoseksualne związki między mężczyznami – pisane najczęściej przez kobiety dla kobiet.
  7. Chibi – japoński styl rysowania małych, karykaturalnych postaci.
  8. Ecchi – gatunek mangi i anime, w którym znajdziemy liczne odniesienia do seksualności (głównie w postaci bielizny czy dużych dekoltów). W odróżnieniu od hentai nie zawiera scen ukazujących szczegóły anatomiczne.
  9. Ending – piosenka wraz z animacją (zazwyczaj w każdym odcinku taka sama), kończąca główny wątek serialu animowanego (anime).
  10. Fanfik – utwór stworzony przez fana danej serii, którego fabuła jest w niej osadzona.
  11. GL (skrót od Girl’s Love) – gatunek opisujący homoseksualne związki między kobietami.
  12. Gore – odmiana horroru, w którym jest dużo przemocy i krwi, wywołujących u odbiorcy obrzydzenie.
  13. Harem – gatunek mangi i anime, w którym wokół jednej osoby (zazwyczaj głównego bohatera/bohaterki) zbiera się wiele osób przeciwnej płci. Nie jest to określenie nacechowane w tym przypadku negatywnie i nie zawsze łączy się z elementami o podtekście seksualnym.
  14. Hentai – gatunek mangi i anime, w którym autor przedstawia bliskie relacje (przeważnie seksualne) osób tej samej oraz różnych płci. Gatunek skierowany do dojrzałych odbiorców z uwagi na liczne sceny pornograficzne.
  15. Isekai – popularny gatunek mangi i anime, w którym bohater (zazwyczaj z Ziemi) zostaje przeniesiony do alternatywnego świata lub innego wymiaru.
  16. Josei – kategoria mangi skierowana do młodych kobiet w wieku 18-30 lat. Niektóre mangi z tej kategorii mają niższy próg wejścia, jednak odbiorca musi mieć podstawową wiedzę i być dojrzały emocjonalnie, aby zrozumieć ich przekaz.
  17. Kawaii – japońskie określenie na coś pięknego/słodkiego.
  18. Light novel – japoński gatunek powieści (często ilustrowanej) skierowany do młodzieży i młodych dorosłych. Nie jest to manga.
  19. Live action – adaptacja popularnej serii mangi i anime w postaci filmu fabularnego/serialu z prawdziwymi aktorami.
  20. Loli – postać często dorosła, która jest w seriach mang i anime stylizowana na dużo młodszą (o rysach dziecka).
  21. Lolicon – inaczej loli complex. Określenie dla osób, które pokładają w seriach mangi i anime swoją miłość do dziewczynek lub młodych kobiet na takie stylizowanych.
  22. Mahō/Mahō-shōjo – magiczne dziewczyny, magical girl – gatunek mangi, w którym główną bądź głównymi bohaterkami są dziewczęta obdarzone magicznymi mocami.
  23. Mecha – jeden z najbardziej popularnych gatunków mangi i anime. Pierwsze skrzypce grają w nim wielkie roboty, którymi można sterować (najczęściej pilotując je).
  24. Neko – japońskie określenie kota. W wielu seriach mang i anime znajdziemy odniesienia do kotów – jeśli nie przedmioty w kształcie lub z wizerunkiem kota, to np. kocie uszy lub ogon jako atrybut niektórych postaci (cat girl).
  25. Moé – uczucie polegające na wzbudzeniu sympatii lub miłości przez postaci fikcyjne.
  26. Opening – piosenka wraz z animacją (zazwyczaj w każdym odcinku taka sama) poprzedzająca główny wątek serialu animowanego (anime).
  27. Seinen – kategoria mangi skierowana do młodych mężczyzn w wieku 18-30 lat. Niektóre mangi z tej kategorii mają niższy próg wejścia, jednak odbiorca musi mieć podstawową wiedzę i być dojrzały emocjonalnie, aby zrozumieć ich przekaz.
  28. Shōjo – kategoria mangi skierowana do dziewcząt poniżej 18. roku życia.
  29. Shōnen-ai – kategoria mangi skierowana do chłopców poniżej 18. roku życia.
  30. Waifu – zjaponizowane angielskie słowo wife (żona), określające ulubioną żeńską postać w seriach mang i anime
  31. Yaoi/Shounen-ai – gatunek mangi i anime, w którym przedstawione są relacje osób tej samej płci, w tym przypadku mężczyzn. Przybiera różne formy – od czysto przyjacielskich relacji do form nacechowanych erotyką bądź seksem.
  32. Yuri/Shoujo-ai – gatunek mangi i anime, w którym przedstawione są relacje osób tej samej płci, w tym przypadku kobiet. Przybiera różne formy – od czysto przyjacielskich relacji do formy nacechowanych erotyką bądź seksem.

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
09/2023

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 09/2023

W cenie 24,00 zł

Zamów numer
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.