Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Manga w szkole

Manga w szkole
Obraz wynegenerowany za pomocą Midjourney

Manga funkcjonuje poza głównym nurtem czytelniczym, ale czasem budzi spore emocje. Z jednej strony ma grono zwolenników i bardzo oddanych fanów, z drugiej – są osoby, u których wywołuje silne reakcje obronne i które zarzucają jej promowanie nienawiści, brutalne sceny, wulgaryzmy, epatowanie erotyzmem czy wręcz pornografią.

Część nauczycieli bibliotekarzy ma z mangą problem. Z jednej strony chcą wychodzić naprzeciw zainteresowaniom czytelniczym części uczniów, a z drugiej – obawiają się popełnienia błędu w doborze lektury adekwatnej do wieku odbiorcy. Dlatego często pojawiały się postulaty, by „Biblioteka w Szkole” opublikowała materiał, który poszerzałby wiedzę o mandze i ułatwiał nauczycielom bibliotekarzom pracę z tym gatunkiem.

Co to właściwie jest manga? Jaka jest jej historia w Polsce? Czy trzeba się jej bać? Co o mandze sądzą nauczyciele bibliotekarze? Czy nauczyciel bibliotekarz może (lub powinien) zignorować jej istnienie i popularność wśród części uczniów? A może da się ją sensownie wykorzystać? Jak sprawdzić właściwy wiek odbiorcy poszczególnych tytułów? Czego zdecydowanie unikać?

W obszernym materiale na temat mangi, opracowanym przez Przemysława Kowalskiego, znajdziesz odpowiedź na te i inne pytania. Proponujemy też przegląd popularnych
tytułów i serii z uwzględnieniem wieku potencjalnych odbiorców, oraz wybór opinii
nauczycieli bibliotekarzy na temat mangi.

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku 2024. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

09/2023

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 09/2023

W cenie 24,00 zł

Zamów numer