Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Manga – na które tytuły warto zwrócić uwagę, a których lepiej unikać w szkole?

Manga – na które tytuły warto zwrócić uwagę, a których lepiej unikać w szkole?
Ilustracja: Tan Cundrawan, Pixabay

W tym subiektywnym przeglądzie pomijam serie w kategorii wiekowej „dojrzały odbiorca”, choć należy mieć na uwadze, że każdy bibliotekarz nieraz spotka się z sytuacją, że młodzież lubi i omawia serie, które mają status 18+. Podczas prowadzenia zajęć klubu mangi i anime spotykam się z chęcią rozmowy właśnie na temat serii, których młodzi odbiorcy teoretycznie nie powinni znać.

Choć rynek mangi w Polsce nie jest mocno rozbudowany, to jednak się rozwija i tytułów jest na tyle dużo, że przytoczenie w jednym miejscu wszystkich czy większości byłoby mało wygodne i czytelne. Dlatego też ograniczę się do przedstawienia serii, które stosunkowo łatwo można zdobyć, bez konieczności kupowania tomów o statusie kolekcjonerskim. Pominę również tzw. jednotomówki, czyli tytuły, których całość fabuły zamknięta jest w jednym tomie. Wyliczenie poniższych serii jest na tyle obszerne, że gdyby dołożyć do niego wydawnictwa jednotomowe, wprowadziłoby to dodatkowe zamieszanie.

Nie tworzę dokładnych opisów konkretnych serii, gdyż informacje te są łatwo dostępne. Przytaczam tylko najważniejsze informacje, które będą swego rodzaju pomocą i wskażą kierunek, jaki można obrać przy planowaniu zakupów do biblioteki.

Miniopisy składają się z: tytułu, kilku zdań opisu fabuły, długości serii oraz kategorii wiekowej.

Na wstępie warto przypomnieć, że gatunków mangi i anime jest naprawdę wiele. Część z nich odkrywa się stopniowo, na zasadzie powiązania między seriami, dlatego też chciałbym przytoczyć najważniejsze, aby bibliotekarze poszukujący o nich informacji znali przynajmniej podstawy oraz zaznajomili się z często egzotycznymi pojęciami.

Polecane serie

Zapraszam do zapoznania się z kilkoma seriami mangi, które są dostępne na naszym rodzimym rynku, w cenach akceptowalnych dla budżetów bibliotek. Niestety wiele z nich jest seriami długimi, ale uważam, że jeśli tylko znajdą się środki, to warto stopniowo się w nie zaopatrywać. Na podstawie większości z nich powstało również anime (jest to oznaczone literą A).


Ao no Exorcist (Błękitny egzorcysta)

14+
A

Demony, magia, supermoce. Co się stanie kiedy, syn samego Szatana będzie chciał żyć wśród ludzi? Czy zostanie zaakceptowany z uwagi na swoje niebieskie płomienie, które niekontrolowane stanowią zagrożenie? A może wszystko osadzić w szkole? Jest to shōnen skierowany do odbiorców od 14. roku życia. Na rynku polskim dostępnych jest 27 tomów.


Attack on Titan (Atak Tytanów)

16+
A

Przyjaźń, supermoce, potwory. Świat stoi w obliczu zagłady. Tytani atakują miasta otoczone wielkimi murami. Czy ludzkość przetrwa? Czy jest szansa na ocalenie? Seria przeznaczona dla dojrzalszego odbiorcy, gatunek – shōnen. Bardzo popularna wśród odbiorców mangi, również wśród młodszych. Seria liczy 34 tomy, zakończona.


Atelier Spiczastych Kapeluszy

12+

Magia, przygoda, fantasy. Nie tylko Harrym Potterem żyje współczesna młodzież. Klasyczne połączenie magii i świata fantasy. Gatunek seinen. Seria kontynuowana, będzie liczyć ponad 10 tomów.


Bestia z ławki obok

13+
A

Szkoła, przyjaźń, miłość. Klasyczny przedstawiciel gatunku zwanego „szkolne życie”. Główna bohaterka staje się odpowiedzialna za pomoc i kontakty z chłopakiem, który postrzegany jest jako łobuz. Czy coś dobrego może z tego wyniknąć? Oczywiście, że tak. Przygody okraszone dużą dawką humoru. Seria skierowana głównie do dziewcząt (shōjo) składa się z 13 tomów i jest zakończona.


Beztroski kemping

12+
A

Hobby, przygoda, zwiedzanie. Kto by pomyślał, że może powstać manga o kempingu? Okazuje się, że jest to jak najbardziej realne, i powiem więcej: nadzwyczaj udane, aż samemu się chce na taki wybrać! Gatunek seinen, seria zakończona. Składa się z 12 tomów.


Bleach

14+
A

Supermoce, alternatywne światy, demony. Klasyka gatunku, od lat ciesząca się dużym zainteresowaniem. Główny bohater Ichigo mimo woli zostaje Shinigamim, czyli Bogiem śmierci. Jego zadaniem jest walka z Pustymi, którzy zagrażają zwykłym ludziom. Co z tego wyniknie? Czy uda mu się obronić siebie, przyjaciół i mieszkańców miasta Karakura? Gatunek shōnen. Liczy dość dużo tomów, bo aż 74, i jest zakończona. Wydatek dość spory, biorąc pod uwagę budżety zwłaszcza małych bibliotek, jednak bardzo polecam.


Czarodziejka z Księżyca

10+
A

Magia, miłość, przyjaźń. Seria przedstawiająca przygody dobrze znanej większości Czarodziejki z Księżyca, czyli Usagi Tsukino. Jedna z pierwszych mang na rynku polskim, anime pojawiło się w polskiej telewizji w 1995 r. Gatunek shōjo. Z powodzeniem mogą po nią sięgać osoby od 10. roku życia. Seria liczy 18 tomów, zakończona.


Dragon Ball & Dragon Ball Super

12+
A

Supermoce, sztuki walki, przygoda. Seria, na której wychowało się sporo osób, a zwłaszcza pokolenie obecnych trzydziesto- i czterdziestolatków. Śledzimy przygody małego Goku, który z odcinka na odcinek i rozdziału na rozdział staje się coraz silniejszy, a myśl o potyczce z coraz bardziej wymagającymi przeciwnikami tylko go nakręca. Pierwsza część nastawiona jest bardziej na przygody, druga zaś, znana jako Dragon Ball Z, to już pokaz sztuk walki. Seria bardzo popularna, po kilkunastu latach doczekała się kontynuacji jako Dragon Ball Super. Seria liczy 42 tomy. Dragon Ball Super nadal wychodzi. Gatunek shōnen.


Dr Stone

12+
A

Nauka, wynalazki, przygoda. Bardzo, ale to bardzo dobra seria ukazująca naukę z perspektywy, z której na co dzień nie zdajemy sobie sprawy. Co by się stało, gdyby wszyscy na ziemi zamienili się w kamień? Jak nadrobić tysiące lat rozwoju technologicznego w kilka lat? Czy jest to możliwe? Oczywiście! Dla naszego Senku nie istnieje takie słowo, a to wszystko dzięki nauce! Shōnen, którego głównymi odbiorcami są osoby 12+. Liczba tomów, która się ukaże, to 26, obecnie w Polsce ukazało się 20.


Fairy Tail

14+
A

Magia, przyjaźń, przygoda. Zastanawialiście się, jak to jest żyć w świecie pełnym magii? Nastu jest użytkownikiem magii ognia, ale nie takiej zwykłej, ale magii ognia Smoczych zabójców. Uczył jej jego ojciec, który był… smokiem. Niestety pewnego dnia wszystkie smoki zniknęły i nikt nie wie, co się z nimi stało. Nasz bohater postanowił, że je odnajdzie, a w trakcie poszukiwań przeżywa mnóstwo przygód i spotyka wielu przyjaciół. Manga z kategorii shōnen. Seria niestety dość długa – liczyć będzie 63 tomy – ale warta uwagi. Nadal jest kontynuowana.


Fire Force (En’en no Shouboutai)

14+
A

Nadprzyrodzone moce, fantasy z elementami ecchi. Gatunek shōnen. Zwykli ludzie stają w płomieniach w tajemniczych okolicznościach. Zjawisko to nazywają „ludzkim zapłonem” – nikt nie wie, czemu tak się dzieje, a jeden z bohaterów, nazywany Demonem, chce pokazać, ile naprawdę jest wart, i wstępuje do specjalnego oddziału „straży pożarnej”, aby walczyć ze złem. Klasyczny shōnen. Seria nadal kontynuowana na rynku polskim. Oficjalnie liczy 34 tomy.


Fullmetal Alchemist

14+
A

Przygoda, alchemia, supermoce. A w świecie, w którym rządzi alchemia, nic nie jest za darmo! Każdy alchemik musi przestrzegać prawa równoważnej wymiany. Chcesz coś, to musisz oddać coś o podobnej wartości. Dobrze wiedzą o tym bracia Elric. Pierwszy w wyniku nieudanej próby ożywienia bliskiej osoby stracił rękę i nogę, drugi ciało. Jedynie dzięki szybkiej interwencji brata jego dusza została zapieczętowana w metalowej zbroi. Wspólnie wyruszają na poszukiwania kamienia filozoficznego, aby odzyskać to, co utracili. Czy im się uda? Gatunek shōnen, przeznaczona dla osób od 14. roku życia z uwagi na brutalność niektórych scen. Liczba tomów tej serii to 27 i jest ona zakończona.


Haikyu!!

14+
A

Sport, siatkówka, rywalizacja. Klasyczna pogoń za marzeniami. Bohater kocha siatkówkę, jednak predyspozycje fizyczne (wzrost) nie są jego mocną stroną. Za wszelką cenę chce jednak spełnić swoje marzenia! Czy mu się uda? Gatunek to shōnen. Seria oficjalnie liczy 45 tomów. W wydaniu polskim jest kontynuowana, zaczęła wychodzić w maju 2022 r.


Hanako, duch ze szkolnej toalety

12+
A

Duch, przygoda, romans. Czy duchy istnieją? Czy można z nimi porozmawiać? Jeśli lubicie zjawiska nadnaturalne, to możecie zgłębiać je z ich miłośniczką Nene, przeżywając przy tym śmieszne historie. Gatunek – shōnen. Seria licząca 17 tomów, w Polsce nadal wychodzi.


Jak leczyć magiczne stworzenia

12+

Magia, nauka, zwierzęta. W świecie, w którym nauka praktycznie wyparła magię, a coraz mniej osób w nią wierzy, ta ostatnia zanika. Może nie wiedzieliście, ale działa ona tylko na osoby, które w nią wierzą. Ziska, młoda magiczka, chce się nauczyć, jak za jej pomocą pomagać niezwykłym stworzeniom, które zostały pozostawione same sobie. Dlatego też pobiera nauki u lekarza weterynarii, aby połączyć te dwie dziedziny. Czy magia i nauka mogą iść w parze? Jest to seinen, gdyż w serii mogą występować tematy, do których czytelnik powinien dojrzeć, tzw. okruchy życia, aby w pełni je zrozumieć. Sama seria liczy pięć tomów. Jest zakończona.


Jujutsu Kaisen

14+
A

Demony, supermoce, horror. Licealista Yuuji wiedzie zwykłe życie. Wyróżnia go jednak niezwykła siła fizyczna. Codziennie odwiedza dziadka w szpitalu i nic nie zakłóciłoby tego rutynowego życia, gdyby nie zerwane pieczęcie i zalew świata przez istoty do niego nienależące. Co z tego wyjdzie? Czy nasz bohater podoła stawianym przed nim wyzwaniom? Horror, lecz z elementami komicznymi. Na uwagę zasługuje to, że nasz bohater nie jest do końca bystrzakiem. Gatunek shōnen. Długość serii na chwilę obecną nieznana, gdyż oryginalne wydanie nadal jest kontynuowane (na pewno powyżej 20 tomów).


K-On!

12+
A

Komedia, muzyka, szkolne życie. Jeśli ktoś czyta mangę lub ogląda anime, to zauważy, że akcja często dzieje się w szkołach (tzw. school life). Tak też jest i w tym przypadku, kiedy to grupa uczennic postanawia założyć własny klub muzyczny. Gatunek shōjo, seria jest krótka – cztery tomy. Jest również zakończona. Kategoria wiekowa, którą możemy znaleźć, jest dość zróżnicowana, lecz można przyjąć, że seria przeznaczona jest dla odbiorców od 12. roku życia.


Kuroko no Basket (Kuroko’s Basket)

13+
A

Sport, koszykówka, spełnianie marzeń. Kolejna dość popularna seria sportowa. Kagami chce zostać najlepszym koszykarzem. Na swojej drodze spotyka nie wyróżniającego się niczym Kuroko, który bardzo dobrze podaje piłkę i postanawia pomóc Kagamiemu spełnić jego marzenie! Gatunek to shōnen. Seria liczy 30 tomów, jest zakończona.


Little Witch Academia

7+
A

Magia, szkoła, przyjaźń. Jeśli tęsknicie za przygodami z magią w tle, to Little Witch Academia jest dla was. Przygody Akko, młodej niezdarnej czarownicy, która przyjęła sobie za cel zostanie najlepszą z nich, mogą pochłonąć do reszty. Jest to gatunek shōjo, a zaletą serii jest niski próg wejścia, gdyż preferowany wiek odbiorców to 7+, a liczba tomów – trzy.


Łowca dusz

14+
A

Demony, supermoce, komedia. Jak to jest, gdy trudne zadanie oczyszczenia świata ze złych dusz zostaje powierzone nie do końca wyszkolonej osobie? Czy może ona się zmienić i potraktować sprawę poważnie? Sama na pewno by się poddała, lecz na swojej drodze spotyka osoby, które będą jej towarzyszyć. Wspólnymi siłami na pewno się uda! Po blisko ćwierć wieku od emisji serialu animowanego w Polsce jedno z wydawnictw postanowiło wydać mangę. Gatunek to shōnen. Docelowa liczba tomów to 23.


Magiczni Wojownicy (Slayers)

13+
A

Przygoda i fantastyka w jednym. Śledzimy przygody młodej czarodziejki Liny Inverse oraz jej przyjaciół. Po drodze napotykają potwory i złych czarnoksiężników. Seria z cyklu magii i miecza. Występują odniesienia do małego biustu głównej bohaterki. Shōnen. Liczy osiem tomów (seria zakończona).


Miecz zabójcy demonów (Demon Slayer / Kimetsu no Yaiba)

14+
A

Lojalność, cel, demony. Jedna z popularniejszych serii mangi i anime ostatnich lat. Bardzo mocno promowana, ale nie bez powodu. Ma wielu odbiorców i zagorzałych fanów. Pod swoją nieobecność Tanjirou dowiaduje się, że jego rodzina została zamordowana przez demony, a jedyna ocalała przy życiu siostra się w niego zamieniła. Postanawia ją uratować i znaleźć sposób, aby przywrócić jej ludzką postać, obiecując przy tym, że dopilnuje, aby do tego czasu nie skrzywdziła żadnego człowieka. Shōnen. Seria liczy 23 tomy, w Polsce nadal wychodzi.


My Hero Academia (Boku no Hero Academia)

12+
A

Supermoce, przygoda, komedia. W świecie, w którym większość rodzi się ze specjalnymi mocami, żyje Midoriya – chłopak, który nie ma żadnych mocy, a jego marzeniem jest zostać najlepszym bohaterem wszech czasów i dostać się do Akademii Bohaterów. Tylko jak tego dokonać? Okazuje się, że istnieje sposób, kiedy spotyka pewnego człowieka. Czy jest to pierwszy krok do spełnienia swojego marzenia? Bardzo popularna seria, tak wśród chłopców, jak i dziewcząt. Określona gatunkowo jako shōnen. Liczy 34 tomy, w Polsce prawie zakończona.


Naruto & Boruto

14+
A

Przygoda, ninja, supermoce. Naruto, chłopak o tajemniczej przeszłości, jest piętnowany w swojej wiosce. Wszystko z uwagi na to, że został w nim zapieczętowany lisi demon Kurama, który kiedyś ją zaatakował. Historia o młodym ninja, który chce pokazać, na co go stać, i w przyszłości zostać Hokage, czyli szefem całej wioski. Czy mu się to uda? Shōnen. Seria liczy 72 tomy i jest zakończona. Kontynuację stanowi seria Boruto, która aktualnie wychodzi i opowiada o losach syna Naruto. Jesteśmy w niej przeniesieni do czasów bardziej przypominających nasze (pociągi, neony), a ninja stają się pomału reliktem przeszłości… jednak czy na pewno? Seria nadal jest kontynuowana.


Odrodzony jako galareta (Tensei Shitara Slime Datta Ken)

12+
A

Isekai, przygoda, komedia. Pewnego dnia pewien pracownik biurowy zostaje na ulicy pchnięty nożem i niestety umiera. Odradza się w alternatywnym świecie jako slime (galareta). Jakże był zmartwiony z tego powodu, lecz gdy odkrywa, że przejmuje właściwości, magię i umiejętności organizmów, a rzeczy, które pochłonie, przybierają zupełnie inny kształt. Okazuje się, że jego moc jest tak wielka, że nawet udaje mu się zostać jednym z Królów Demonów. Wszystko okraszone jest zabawnymi sytuacjami i świetnym humorem. Mogą się jednak zdarzyć odniesienia i lekkie aluzje do seksualności (bohaterki z dużymi piersiami lub w skąpych strojach). Gatunek seinen. Seria nadal kontynuowana, na chwilę obecną liczy ok. 20 tomów.


Oh! My Goddess (AA! Megami-sama!)

13+
A

Komedia, romans, anioły. Zastanawialiście się jak to byłoby mieszkać z aniołem? To właśnie przydarzyło się naszemu bohaterowi, do którego… zadzwonił anioł, aby spełnić jego jedno życzenie. Biorąc pod uwagę, że raczej niewiele mu w życiu wychodziło, zażyczył sobie, aby taki anioł jak ona (Belldandy) zamieszkała z nim. Życzenie wypowiedziane, więc co robić? Trzeba zamieszkać. W taki oto sposób możemy śledzić przygody Keiichiego i aniołów – tak, aniołów, gdyż w późniejszych częściach zamieszkują z nimi dwie siostry naszej bohaterki. Co z tego wyniknie? Gatunek seinen. Seria jest zakończona i liczy 48 tomów.


One Piece

14+
A

Przygoda, więcej przygody, piraci. Jeśli mielibyśmy typować najdłuższą wychodzącą aktualnie serię, to One Piece zdobyłby pierwsze miejsce. Śledzimy przygody pirata o imieniu Luffy, który zjadł Gumowy Owoc i jego ciało jest od teraz z gumy! Przyjął on sobie za cel, że stanie się Królem Piratów. Lecz aby to osiągnąć, musi pokonać silnych przeciwników oraz skompletować swoją załogę. Gatunek to shōnen. Co wyróżnia tę serię? Jest naprawdę warta uwagi i w miarę możliwości powinna znaleźć się w księgozbiorze. Niestety określana jest jako tasiemiec, gdyż na chwilę obecną liczba tomów przekroczyła sto i nadal jest kontynuowana (nieprzerwanie od 1997 r.), anime zaś na chwilę obecną przekroczyło tysiąc odcinków.


Opowieść Panny Młodej

14+

Historia, okruchy życia, romans. Amira po śmierci swojego dziadka zostaje wydana za mąż. Nie byłoby w tym nic dziwnego jak na tamte czasy, gdyby nie to, że jako dwudziestoletnia dziewczyna jest prawie dwukrotnie starsza od swojego męża. Seria ukazująca problematykę codziennego życia na przykładzie dziewiętnastowiecznego społeczeństwa Azji Środkowej. Gatunek josei, czyli skierowany głównie do kobiet. Problematyka poruszana w serii jest dość złożona. Przewidziana liczba tomów w serii to 14.


Róża Wersalu (Versailles no Bara)

13+
A

Historia, przyjaźń, przygoda. Seria autorstwa Ryoko Ikedy, czyli autorki pierwszej mangi wydanej w języku polskim – Aż do nieba. Tym razem przenosimy się do osiemnastowiecznej Francji, do czasów Marii Antoniny i Ludwika XVI. Historia lady Oscar, nazwanej tak przez swojego ojca, który zawiedziony narodzinami kolejnej córki i brakiem męskiego potomka, wychował ją jak chłopaka. Po pewnym czasie zostaje oficerem i przypada jej ochrona Narzeczonej króla Francji Ludwika XVI. Gatunek to shōjo. Seria zakończona, gdyż liczy zaledwie trzy, ale obszerne tomy. Warto włączyć ją do księgozbioru z uwagi na to, że jest to jedna z niewielu na rynku mang historycznych (choć fakty historyczne są oczywiście mocno naciągane), ale również dlatego, że inna wspomniana manga tej autorki jest na chwilę obecną nie do zdobycia.


Shaman King (Król Szamanów)

12+
A

Nadprzyrodzone moce, przyjaźń, walka. Yoh chce zostać Królem Szamanów i uratować świat przed swoim złym bratem bliźniakiem. Na swojej drodze spotyka licznych przeciwników, którzy również aspirują do tego zacnego tytułu. Czy mu się uda? Czy zdobędzie wystarczającą moc? Seria skierowana głównie do chłopców (shōnen). W Polsce została wydana stosunkowo niedawno i jest kontynuowana. Liczyć będzie powyżej 30 tomów.


Sherlock

14+

Zbrodnia, tajemnica, przygoda. Wiele osób kojarzy serial kryminalny z 2010 r. pt. Sherlock. Co zatem powiecie na jego mangową adaptację, w której tytułowy bohater wraz z nieodzownym doktorem Watsonem rozwiązują kryminalne zagadki? Gatunek seinen. Cztery tomy.


Shirayuki. Śnieżka o czerwonych włosach (Akagami no Shirayukihime)

13+
A

Luźna interpretacja Królewny Śnieżki. W tej serii bohaterką jest Shirayuki, która wyróżnia się niebywałą urodą, a cechą szczególną są jej szkarłatne włosy. Dowiedziawszy się o tym, pewien książę każe ją sprowadzić do zamku jako swoją konkubinę, lecz ta postanawia uciec. Spotkamy tutaj również motyw zatrutego jabłka. Gatunek to shōjo. Seria jest przewidziana na 25 tomów. W Polsce nadal wychodzi.


Służąca przewodnicząca (Kaichou wa Maid-sama!)

12+
A

Przyjaźń, szkolne życie, miłość. Misaki po szkole pracuje w kawiarence, w której pracownice obsługują klientów w strojach pokojówek, aby wspomóc rodzinny budżet. Nie chce jednak, aby jej sekret wyszedł na jaw, ale cała sprawa zaczyna się komplikować, gdy jeden z kolegów ze szkoły przypadkiem ją poznaje. Co z tego wyniknie? Seria dla lubiących romans oraz komedię. Gatunek shōjo. Seria liczy 18 tomów i jest zakończona.


Sposób na pięcioraczki (Go-Toubun no Hanayome!)

12+
A

Nauka, korepetycje, harem. Niech nie zmyli państwa słowo „harem”: tym mianem określa się serie, w których jedna postać (zazwyczaj męska, choć nie jest to norma) ma wielu przyjaciół przeciwnej płci, a każda z nich upatruje w nim potencjalnego męża/żonę i to wcale nie wiąże się z najpowszechniejszym rozumieniem tego słowa. Jest to zabawna komedia sklasyfikowana jako shōnen, która opowiada o pewnym licealiście, który jako korepetytor pięciu sióstr ma sprawić, aby poprawiły swoje oceny w szkole. Czy jest to łatwe zadanie, biorąc pod uwagę, że same dziewczyny nie są tym zainteresowane? Seria liczy 14 tomów. W Polsce jest jeszcze kontynuowana.


Spy x Family

14+
A

Komedia, nadprzyrodzone moce, tajemnica. Do czego można się posunąć, aby wykonać zadanie? Odpowiedzieć może nam agent o pseudonimie Zmierzch! W celu wywiązania się z misji musi… założyć rodzinę. Tylko warto byłoby wiedzieć wcześniej, że adoptowana córka potrafi czytać w myślach, a małżonka okazuje się płatną zabójczynią. Co z tego może wyniknąć? Gatunek to shōnen. Seria przewidziana na 10 tomów.


Tokyo Ghoul

16+
A

Nadprzyrodzone moce, horror, okruchy życia. Kaneki, młody chłopak, który zaczyna się interesować dziewczynami, umawia się na randkę z Rize. Wszystko idzie dobrze do momentu, w którym wybranka chce go zjeść, gdyż okazuje się, że jest Ghoulem. Na skutek niefortunnych zdarzeń zapada się na nich rusztowanie jednego z budowanych wieżowców. Rize ginie w tej katastrofie. Kaneki przeżywa, ale tylko dzięki temu, że zostały mu przeszczepione narządy wewnętrzne Rize. Od tego momentu i on staje się Ghoulem. Jak potoczą się jego dalsze losy? Czy znajdzie pomoc? Tytuł dość mocny, sceny są dość brutalne, jednak seria jest dobrze znana wśród młodzieży. Gatunek seinen. Seria liczy 14 tomów i jest zakończona. Kontynuacja nosi tytuł Tokyo Ghoul: Re.


Tokyo Mew Mew

10+
A

Magia, przyjaźń, antro. Pewna gimnazjalistka o imieniu Ichigo ma geny dzikiego kota i może przemienić się w Mew Ichigo, a następnie walczyć ze złem. Fabuła nie jest może rozbudowana, ale dla młodszych odbiorców, którzy lubią magię, a zwłaszcza serie z magicznymi dziewczynami w stylu Czarodziejki z Księżyca, będzie strzałem w sam środek tarczy. Gatunek to shōjo. Seria zakończona. Liczy siedem tomów.


Toradora!

14+
A

Przyjaźń, miłość, szkolne życie. Klasyczna komedia romantyczna, w której głównymi bohaterami są Taiga, zwana minitygrysem, oraz Ryūji. Problem w tym, że jemu podoba się jej przyjaciółka i odwrotnie: jej podoba się jego przyjaciel. Postanawiają zatem współpracować, aby się do nich zbliżyć. Okazuje się jednak, że miłość to skomplikowana sprawa, i zakochują się, ale w sobie nawzajem. Co z tego wyniknie? Gatunek shōjo. Seria liczy 10 tomów.


Wilcze dzieci (Ookami Kodomo no Ame to Yuki)

10+

Okruchy życia, miłość, dramat. Studentka o imieniu Hana poznaje pewnego chłopaka, który okazuje się potomkiem wilka. Do tego momentu fabuła wydaje się nieco fantastyczna, ale bohaterowie zakochują się w sobie, a po czasie na świat przychodzą dzieci Ame i Yuki. Niestety sielanka w pewnym momencie się kończy, gdyż los bywa przewrotny. Gatunek to seinen, jednak seria jest na tyle przystępna, że może po nią sięgnąć odbiorca już od 10. roku życia. Seria krótka, składa się z trzech tomów, istneje też jej wersja filmowa.


Wojowniczki z Krainy Marzeń (Magic Knight Rayearth)

14+
A

Alternatywne światy, magia i wielkie roboty. Trzy nieznane sobie dziewczyny zostają przeniesione do innego świata, gdzie zostają obdarzone mocami i jako wojowniczki przeciwstawiają się złu. Ich głównym celem jest uratowanie księżniczki. Seria liczy sześć tomów, jest zakończona.

Na co uważać, czego unikać?

Niezmiernie ciężko przeanalizować tytuł pod kątem treści czy materiałów graficznych, których należałoby unikać. Zawsze może znaleźć się osoba, która uzna pojawienie się jakiegoś symbolu, większą ilość krwi czy bardziej wyeksponowanych kobiecych kształtów za element zawyżający klasyfikację wiekową. W tych sprawach trudno o obiektywizm. Dlatego lepiej trzymać się raczej uśrednionego age ratingu, który dostępny jest w sieci i na stronach internetowych.

Poniżej przedstawiam kilka tytułów, które bym przy szkolnych zakupach pominął. Lista oczywiście jest wyborem, ale zawiera tytuły najbardziej popularne, o które młodzież może mimochodem dopytywać.

Serie niepolecane:

  • Chainsaw man;
  • Kuroshitsuji – moce nadprzyrodzone, demony, morderstwo;
  • Kulinarne pojedynki – mocno eksponowane sceny z kobietami, duże biusty, skąpe odzienie, choć seria dotyczy gotowania;
  • Pasożyt – horror, moce nadprzyrodzone, morderstwo;
  • Project Cosplay.

Serie o zabarwieniu erotycznym:

  • Cycuszkowe pogaduszki;
  • Darling in the Franxx;
  • Highschool DxD;
  • Goblin Slayer;
  • Grand Blue;
  • Międzygatunkowi recenzenci;
  • Monster musume – jeśli ktoś chciałby się przyczepić, mógłby wytknąć serii zoofilię;
  • Nie drocz się ze mną Nagatoro;
  • No Game No Life;
  • Plunderer;
  • Podejrzane sekrety;
  • Teoria miłości;
  • Unbreakable Machine-Doll.

Serie zdecydowanie lub raczej dla dorosłych:

Generalnie należy być bardzo ostrożnym z wprowadzaniem do szkół (także ponadpodstawowych) serii z kategorii ecchi oraz BL (Boys Love), które są niezmiernie popularne wśród nastolatków, a zwłaszcza wśród nastolatek. Okładka nie zawsze odzwierciedla zawartość, a z pozoru niewinny tytuł może zawierać mocne treści.

Przykłady:

  • Akamatsu and Seven;
  • Beztroski czas;
  • Blue Sky Complex;
  • Boskie łuski;
  • Citrus, Citrus+;
  • Coś między nami;
  • Gniazdo miłości;
  • Gdy zakwitnie w nas miłość;
  • Hirano i Kagiura;
  • Historia o miłości;
  • Loveless;
  • Melodia naszego życia;
  • Mój policjant;
  • Nieznajomy pośród wiatru;
  • Nim odnalazła nas miłość;
  • Odważ się kochać;
  • OMG! Mój kumpel z gry online okazał się moim potwornym szefem!!!;
  • Pierwsza miłość Kupidyna;
  • Rutta i Kodama;
  • Sasaki i Miyano;
  • See You Later, Mermaid;
  • Sekaiichi Hatsukoi;
  • Staromodna babeczka;
  • Świat do góry nogami;
  • Tylko kwiaty wiedzą;
  • Usłyszeć ciepło słońca;
  • Uśpiony księżyc;
  • Vassalord;
  • W rytmie wieczoru i poranka;
  • Zabawa w kotka i myszkę;
  • Zakochany Tyran;
  • Złamane skrzydła.

Słowniczek mangi

Warto, aby bibliotekarz podczas rozmowy z potencjalnymi użytkownikami i czytelnikami miał orientację w słownictwie, którym młodzież może się posługiwać. Prezentujemy zestaw słówek, które często pojawiają się w konwersacjach.

Przeczytaj

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
09/2023

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 09/2023

W cenie 24,00 zł

Zamów numer
Informacje

Źródło:
Biblioteka w Szkole nr 09/2023

Typ: Recenzje

Temat:
Manga

Poziom:
Klasy IV-VIII, Szkoła średnia

Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.