Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Spotkanie z książką

– pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej

Przyjęcie pierwszoklasistów w poczet czytelników to dla nich ważne wydarzenie. Warto nadać mu szczególną oprawę.

W bibliotece Szkoły Podstawowej nr 2 w Przasnyszu korzystamy z wypróbowanego i wciąż doskonalonego scenariusza. Na pierwszą wizytę pierwszoklasistów umawiamy się z ich wychowawcami wczesną wiosną, po tym jak dzieci opanowały już umiejętność czytania w stopniu umożliwiającym samodzielną lekturę prostych książeczek.

Przebieg spotkania

  1. Powitanie dzieci i ich wychowawcy.
  2. Rozmowa o bibliotece. Pytania do uczniów, czy wiedzą, dokąd przyszli i na czym polega różnica pomiędzy biblioteką a księgarnią oraz biblioteką szkolną a biblioteką publiczną. Wyjaśnienie pojęć: czytelnia, wypożyczalnia, regał z książkami.
  3. Informacja o zbiorach – zwrócenie uwagi na ich różnorodność (książki, czasopisma, materiały audiowizualne).
  4. Rozmowa o konieczności właściwego obchodzenia z książkami, by mogły one służyć innym uczniom. Pokazanie uczniom dwóch książek: nowej i zniszczonej. Pytania: którą książkę woleliby przeczytać? Co można zrobić, aby chronić książki przed zniszczeniem i w ten sposób umożliwić ich wykorzystanie przez innych uczniów? W uzupełnieniu wypowiedzi można wykorzystać rymowanki z cyklu „O co prosi książka?”:
    • Nie pisz i nie rysuj tuszem na mych kartach, gdyż wkrótce będę prawie nic niewarta.
    • Nie zaginaj rogów, używaj zakładki, na półce mnie stawiaj, dbaj o me okładki.
    • Nie czytaj, gdy jadasz, nie brudź mnie rękami, to ci będę służyć całymi latami.
  5. Wyjaśnienie słowa „lektura”. Prezentacja regałów, na których znajdują się książki dla najmłodszych uczniów.
  6. Praktyczne omówienie zasad wypożyczania – scenka pokazująca kolejne etapy: od wyboru książki, przez jej wypożyczenie, po zwrot. Dzieci dowiadują się w tym momencie, do czego służą karty książek oraz karty uczniów.
  7. Element rozrywkowy: głośne czytanie Rzepki”. Juliana Tuwima wzbogacone elementami dramy – wybrana grupa uczniów odgrywa role występujących w utworze postaci, wykorzystując przygotowane wcześniej rekwizyty w formie masek i nakryć głowy. W trakcie czytania wierszyka do pomocy w wyrwaniu tytułowej rzepki przyłączają się kolejne postacie, aby na zakończenie, zgodnie z jego treścią, upaść wspólnie na podłogę.
    Wypożyczenie pierwszej książki przez kolejnych uczniów. Wybierając lektury, dzieci korzystają z pomocy wychowawczyni oraz bibliotekarzy. Na pamiątkę każde z nich otrzymuje zakładkę, wykonaną wcześniej przez starszych kolegów z aktywu bibliotecznego.

„Spotkania z książką” bardzo podobają się pierwszoklasistom, którzy czynnie uczestniczą w rozmowie oraz w inscenizacji Rzepki. Nas, bibliotekarzy cieszą ich kolejne wizyty w bibliotece, niekiedy już następnego dnia, kiedy opowiadają o swoich wrażeniach z pierwszej lektury i proszą o wypożyczenie kolejnej.

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.