Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

11 pomysłów na organizację pasowania na czytelnika

Jak co roku na przełomie września i października bibliotekarze szkolni mierzą się z organizacją pasowania na czytelnika dla uczniów klas I. Prezentujemy subiektywny przegląd jedenastu najciekawszych scenariuszy.

Wybór i przygotowanie scenariusza przedstawienia pasowania na czytelnika nie należy do najłatwiejszych zadań: wyszukiwane w sieci scenariusze często bywają długie, są niedopasowane do możliwości percepcyjnych pierwszoklasistów oraz wymagają od bibliotekarza użycia wielu trudno dostępnych rekwizytów.  

Prezentujemy dziesięć wybranych przez nas atrakcyjnych dla dzieci oraz stosunkowo łatwych w przygotowaniu przedstawień, którymi warto zainspirować się, przygotowując powitanie pierwszoklasistów.

Pracujesz w szkole średniej i myślisz, że pasowanie jest tylko dla maluchów? Tutaj znajdziesz propozycje powitania w bibliotece licealistów.

 1. Obszerny, szczegółowy scenariusz

  Merytoryczny i szczegółowo opisany scenariusz spotkania z pierwszakami autorstwa Barbary Polińskiej. Zawiera wiele elementów i na pewno zaciekawi uczniów. Jest dostępny tutaj.

 2. Wykorzystajmy pacynki

  Przedstawienie pacynkowe z udziałem sympatycznych zwierzątek małpki, osiołka, papugi, tygrysa czy biedronki - artykuł Ślubowanie na czytelnika Ewy Sobczyńskiej jest dostępny tutaj.

 3. Spotykajmy się z wróżkami

  Scenariusz przyjęcia uczniów klas pierwszych szkół podstawowych w poczet czytelników biblioteki szkolnej z udziałem Wróżki Książkówny, Wróżki Wiedzuchny i Wróżki Pomysłówki - artykuł W świecie książek Magdaleny Bienias jest dostępny tutaj.

 4. Poznajmy bohaterów przyszłych lektur

  Pomysł na przedstawienie z udziałem Detektywa Pozytywki, Cukierka z Marcelem, ale i postaci z baśni - artykuł Niedokończone zaklęcie Marty Andrusiewicz jest dostępny tutaj.

 5. Zastąpmy książką telefon

  Ciekawy scenariusz z wariacją na temat znanych bajek uwrażliwiający na zagrożenia związane z korzystaniem z nowych mediów - artykuł Wiedźma Multimedia Agnieszki Stawowskiej jest dostępny tutaj.

 6. Podróżujmy z książkami

  Bardzo atrakcyjny pomysł z wykorzystaniem gry dydaktycznej w formie zabawy w pociąg. Bibliotekarz-zawiadowca stacji odczytuje uczniom zgubiony list – a dzieci przystępują do szukania zagubionych wagonów. Artykuł Podróż do stacji Literkowo Ewy Najdzińskiej jest dostępny tutaj.

 7.  Wyruszmy w morską przygodę

  Propozycja scenariusza w znanej i lubianej przez dzieci konwencji morskich przygód piratów - artykuł Rejs statkiej Przygoda Alicji Katarzyny Zajączkowskiej jest dostępny tutaj.

 8. Świętujmy baśniowe urodziny

  Krótki scenariusz oparty na prostym, ale czarującym pomyśle urodzin Kopciuszka, do którego z odwiedzinami wpadają inni baśniowi bohaterowie -  artykuł Urodziny Kopciuszka Agnieszki Arseniuk jest dostępny tutaj

 9. Udajmy się w kosmiczny lot

  Niekowencjonalny i zabawny scenariusz pasowania pierwszaków na czytelników. Kosmici przybywają na Ziemię, gdzie dokonują odkrycia dziwacznego przedmiotu: książki... Artykuł Urodziny Kopciuszka Anny Lewandowskiej i Danuty Zawadzkiej jest dostępny tutaj

 10. Uroczyście ślubujemy

  Scenariusz łączący baśniowe zagadki, recytację wierszy oraz przypominający popularne „prośby książki” i najważniejsze zasady korzystania z biblioteki szkolnej. Artykuł W krainie książki Małgorzaty Jeziornej jest dostępny tutaj

 11. Godzimy zwaśnione wróżki

  W krainę książek wprowadzają pierwszaki sympatyczne, ale kłótliwe wróżki oraz skrzaty. Dzieci poznają najbardziej znane postacie z bajek i baśni: Jasia i Małgosię, Czerwonego Kapturka, Śnieżkę i Śpiącą Królewnę. Artykuł Kłótnia wróżek Moniki Czarniewskiej jest dostępny tutaj

O technicznych i organizacyjnych aspektach przygotowania powitania pierwszoklasistów w gronie czytelników szerzej pisze Grażyna Kunka w materiale Ślubujemy uroczyście... Pasowanie na czytelnika