Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Ślubujemy uroczyście...

Pasowanie na czytelnika

Sprawdzone propozycje i wskazówki, które wzbogacą imprezę czytelniczą związaną z pasowaniem pierwszaków na czytelników.

Uroczyste ślubowanie pierwszaków i pasowanie ich na czytelników biblioteki szkolnej odbywa się zwykle w drugim semestrze na przełomie marca, kwietnia. Należy się do niego porządnie przygotować. Scenariuszy pojawiało się na łamach „Biblioteki w szkole” wiele, sama korzystam z nich, modyfikując i dopasowując je do swoich warunków i możliwości. Przedstawiam kilka pomysłów, które u mnie się sprawdzają. Pasowanie na czytelników jest bardzo ważnym wydarzeniem nie tylko dla dzieci, lecz także dla rodziców. Warto wykorzystać tę chwilę do promowania swojej pracy i biblioteki szkolnej.

Przygotowania do uroczystości

  • Wypisuję karty czytelników wg listy z dziennika oraz legitymacje czytelnicze z imieniem i nazwiskiem ucznia, numerem w dzienniku (przy kolejnych wizytach z tą legitymacją sprawnie i szybko wyszukuję karty dzieci).
  • Podaję dyrekcji terminy lekcji bibliotecznych, tj. pasowania pierwszaków, i zapraszam na te lekcje (taka wizyta jest traktowana jako hospitacja zajęć innych niż lekcja, dyrektor lub wicedyrektor naszej szkoły zawsze uczestniczy w tej uroczystości, a dzieci czują się zaszczycone, gdy otrzymują od nich gratulacje).
  • Wychowawców proszę, by ogłosili uczniom, że obowiązuje strój odświętny. Mile widziany jest aparat fotograficzny, który utrwali to wydarzenie, dlatego wychowawca może zaprosić rodzica w roli fotografa.
  • Zapraszam osobę z zewnątrz, która włącza się w imprezę poprzez odczytanie np. Skargi książki Jana Huszczy, bierze udział w ślubowaniu i pasowaniu uczniów. Przy okazji poznaje pracę biblioteki szkolnej, jej wyposażenie, potrzeby itp. W mojej bibliotece podczas pasowania pierwszaków gościłam już: burmistrza, przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej, dyrektora Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania, dyrektora przedszkola, emerytowanych nauczycieli bibliotekarzy (oczywiście nie wszystkich naraz; należy pamiętać, by zaprosić osobiście, wręczając przygotowane zaproszenie; jeżeli jest kilka klas I, to na pewno jakiś termin będzie pasował zapraszanej osobie).
  • Zapraszam redaktora gazety lokalnej, który z pewnością napisze artykuł o tym wydarzeniu.
  • Proszę o pomoc nauczyciela, który prowadzi kółko teatralne. Przygotowuje on kilka postaci – bohaterów literackich, które wzbogacą lekcję zagadkami typu: „Z jakiej bajki jest ta postać?”
  • Przygotowuję list otwarty do rodziców „Czytanie to witamina i szczepionka” (jeżeli jest możliwość, to dla każdego rodzica, jeżeli nie, wręczam wychowawcom po jednym egzemplarzu do odczytania na zebraniu z rodzicami).
  • Wcześniej ustalam z wychowawcami tytuł pierwszej książeczki – lektury do wypożyczenia dzieciom. Jeżeli nie ma konkretnej propozycji, przygotowuję najpiękniejsze nowości z większym drukiem, które wypożyczam zaraz po pasowaniu.
  • Po feriach zimowych wysyłam prośbę do Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”, by przysłali mi zakładki do książek dla pierwszaków, dodatkowo szukam folderów na zakładki w bankach, w urzędach, w nadleśnictwie (zawsze coś przyniosę!).
  • Największą (rozmiarowo) książkę w bibliotece wykorzystuję do ślubowania (w trakcie powtarzania za mną treści ślubowania uczniowie – podzieleni na małe, ośmioosobowe grupy – trzymają jedną rękę na rozłożonej księdze, natomiast drugą – dwa palce – podnoszą do góry).
  • Można wykorzystać biret, który zakładam każdemu dziecku po kolei przed pasowaniem; może pomóc wychowawca, rodzic lub gość.
  • Najgrubszą książką (może być atrapa) pasuję, dotykając ramienia ucznia, a zaproszony gość z dyrekcją gratulują po kolei wszystkim nowym czytelnikom.
  • Przygotowany tekst ślubowania po uroczystości wręczam wychowawcom do podpisania przez uczniów już w klasie (wystarczy imionami). Zostaje potem wklejony na pamiątkę do kroniki klasy.
  • Warto przygotować sobie nagrania piosenek o książkach, czytaniu, hymn Fundacji ABC XXI ,,Cała Polska czyta dzieciom”. Mogą być wykorzystane jako przerwa śródlekcyjna, jako tło rytmicznego marszu pomiędzy regałami.

Jeśli nauczyciel bibliotekarz zaangażuje się w przygotowanie tego ważnego święta i ,,zauroczy” najmłodszych uczniów, z pewnością zdobędzie ich serca od pierwszego spotkania. Naprawdę warto, bo są to wierni i stali czytelnicy. Dla pierwszaków mam wyznaczony w tygodniu jeden dzień (piątek), kiedy wystawiam najciekawsze książeczki, czekam na nich, doradzam im, pomagam wyszukiwać w koszyczkach lub na półkach. Do biblioteki często przychodzą z rodzicami, którzy opowiadają, że czytają wspólnie z dzieckiem po linijce, po stronie. Warto współpracować, żeby osiągnąć cel, którym jest popularyzacja czytania.

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.