Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Udostępnianie i rozliczenia

Wszystko o procedurze udostępniania i rozliczania podręczników: wydawanie, informacja dla uczniów i rodziców, współpraca z nauczycielami podczas udostępniania, rozliczenia pod koniec roku szkolnego.

Odkąd w szkołach wprowadzono tzw. darmowe podręczniki, pojawiły się też regulaminy użyczania podręczników oraz ich rozliczania. Obecnie to dyrekcja placówki decyduje, w jaki sposób rozliczać wszystkie podręczniki. Jakie wymogi należy spełnić i jak sprawnie przeprowadzić procedurę udostępniania i rozliczania tych egzemplarzy?

UDOSTĘPNIANIE

REGULAMIN WYPOŻYCZANIA PODRĘCZNIKÓW

Do ustalenia własnego regulaminu użyczania podręczników zobowiązana jest każda szkoła. Musi on zawierać treści akceptowane przez MEN. Regulamin powinien:

  • określać zasady użyczania podręczników, zasady rozliczania uczniów za zagubienia lub zniszczenia, terminy wypożyczania i zbierania wszelkich wypożyczonych materiałów, które podlegają ewidencji;
  • wskazywać, które materiały edukacyjne nie podlegają zwrotom;
  • określać niektóre sytuacje związane z etapami edukacyjnymi i zdarzeniami, takimi jak odejście ucznia w trakcie roku szkolnego i rozliczenie się z pobranych podręczników i niewykorzystanych ćwiczeń.

Regulamin określa prawa i obowiązki uczniów w zakresie pożyczania podręczników.

W porównaniu z ewidencją wypożyczanie podręczników to czynność prostsza, niemniej równie wyczerpująca fizycznie. Różne są metody przygotowania tych zbiorów do wydania czytelnikom. Część nauczycieli bibliotekarzy preferuje przygotowanie kompletów, w których skład wchodzą wszystkie tytuły podręczników i zestaw ćwiczeń dla każdego ucznia. Ta metoda wymaga miejsca na przygotowane zestawy. Inni nauczyciele układają podręczniki tytułami w obrębie poziomu klas, podobnie z ćwiczeniami. Osobiście wolę drugie rozwiązanie. Ważne jest, by wydawanie zbiorów edukacyjnych odbywało się sprawnie.

W okresie udostępniania łatwo o chaos z powodu zdublowanej pracy. Na początku września zwykle nadal spływają ostatnie paczki, w związku z czym nauczyciele bibliotekarze wydają przygotowane już podręczniki i ćwiczenia oraz rozpakowują i liczą kolejne przychodzące materiały. Aby nad nim zapanować, najlepiej ustalić grafik odbioru podręczników i ćwiczeń. Warto wystąpić z postulatem jego stworzenia na sierpniowej radzie pedagogicznej, informując o konieczności ustalenia w bibliotece kolejności odbioru wszelkich materiałów, w tym tych dodatkowych dla nauczycieli. Trudno, wydając podręczniki klasom, jednocześnie obsługiwać wpadających w biegu dydaktyków.

INFORMACJE DLA UCZNIÓW I RODZICÓW

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego każdy wychowawca powinien potwierdzić nauczycielowi bibliotekarzowi liczbę uczniów swojej klasy. Po rozpoczęciu roku nauczyciel bibliotekarz wpisuje na podaną liczbę brakujące podręczniki. Ewidencję dodatkowych kompletów najlepiej asekuracyjnie zostawić na później, na wypadek gdyby któryś uczeń odszedł ze szkoły po 1 września (patrz część Ewidencja podręczników).

WYDAWANIE PODRĘCZNIKÓW

Harmonogram

Planując harmonogram udostępniania podręczników, trzeba się zastanowić, ile czasu zajmie wydanie kompletu podręczników i ćwiczeń danej klasie. Z pewnością szybciej wydamy je w klasie I, w której są zwykle po trzy egzemplarze podręczników i około pięciu egzemplarzy ćwiczeń na ucznia, niż w klasie VIII, gdzie samych podręczników jest ok. 11 (ich wydanie zajmuje około pół godziny).

Dla tego też warto ustalić z wychowawcami klas kolejność wizyt w bibliotece klas (z wychowawcami lub innymi nauczycielami). Podręczniki najlepiej wypożyczać całej klasie od razu. Jeśli jakiegoś ucznia brakuje, należy przygotować mu komplet z jego kartą czytelniczą i zostawić w wyznaczonym miejscu. W klasach młodszych wychowawca może od razu odebrać cały zestaw.

Działanie hurtowo powinno być podstawową zasadą w pracy z podręcznikami. Pozwala to uniknąć sytuacji, w których dana osoba (uczeń, nauczyciel, rodzic) żąda ponownego wydania jednego lub wielu tytułów, twierdząc, że go nie dostała.

Ćwiczenia dla klas najlepiej rozdawać razem z podręcznikami, prosząc wychowawcę o podpis na kartce poświadczający wydanie kompletu dla klasy (patrz: przykład).

Rejestracja podręczników na koncie

Wydanie podręczników należy zarejestrować na koncie czytelnika w sposób typowy dla danej szkoły: tradycyjnie na kartach czytelników, elektronicznie z czytnikami lub na płachtach z zapisem numerów przyznanych uczniom w danej klasie. Ważne, by każdy egzemplarz był przypisany do konkretnego ucznia i by w razie konieczności można było zidentyfikować „winowajcę” odpowiedzialnego zniszczony egzemplarz, za który trzeba wystawić druk do zapłaty. Przypisanie numeru do ucznia jest obowiązkiem nauczyciela bibliotekarza.

Pomoc nauczycieli

Można i warto w pierwszych, najtrudniejszych dniach wypożyczeń poprosić zaprzyjaźnione grono pedagogiczne o wsparcie w notowaniu wypożyczeń, np. na kartach czytelników. Jeśli w szkole każda klasa ma karty czytelników, można wydawać podręczniki tak jak każdy inny rodzaj zbiorów, ale wpisując je na karty kolorem czerwonym, by nie myliły się z literaturą wypożyczaną na krótszy okres. Osobom chętnym do pomocy można dać związany gumką zbiór: karta ucznia (na niej karty podręczników), kolejna karta ucznia itd. Nauczyciele będą mogli spisać dane na karty (w trybie jeden nauczyciel — jedna klasa) i oddać je bibliotekarzowi kolejnego dnia. Za pomoc przysługują im punkty do sprawozdania z pracy nauczyciela w semestrze.

W klasach I-III uczniowie odbierają podręczniki drukowane w częściach i wymieniają je średnio co 2 miesiące. Nauczyciel danej klasy sam powinien decydować o tym, czy pobierając nową część, poleca uczniom oddać poprzednią, czy będzie jeszcze wracać do pewnych treści. Wszystkie części są rozliczane na koniec roku szkolnego.

Przebieg udostępniania

1. Klasa z wychowawcą przychodzi o ustalonej godzinie.

2. Nauczyciel bibliotekarz krótko przypomina podstawowe zasady użyczania podręczników:

  • podręczniki są wypożyczone, nie są dane na własność;
  • nie można używać okładek samoprzylepnych;
  • nie należy się nimi wymieniać ani ich podpisywać;
  • należy je zwrócić w określonych terminach (regulamin dokładniej przytoczy wychowawca);
  • na własność są rozdawane ćwiczenia;
  • nie ma dodatkowych egzemplarzy ćwiczeń w przypadku ich zagubienia.

3. Nauczyciel bibliotekarz wydaje od razu wszystkim uczniom wszystkie opracowane podręczniki i dostępne ćwiczenia. W klasach I-III za nieobecnych komplety odbierają wychowawcy, w klasach IV-VIII komplety mogą zostać np. na parapecie do odbioru przez ucznia (należy o tym poinformować wychowawcę w obecności klasy).

4. Nauczyciel bibliotekarz prosi wychowawcę o podpis na karcie odbioru ćwiczeń w określonej liczbie, równej liczbie uczniów w klasie, osobno dla każdego tytułu, do którego są ćwiczenia (patrz niżej).

ROZLICZENIA PODRĘCZNIKÓW

Zmiany w 2019/2020

  • Podręczniki menowskie już kończą swój czas używania w szkole. We wrześniu 2019 r. ewentualnie będą materiałami do rozliczeń i ubytkowania.
  • Podręczniki dotacyjne pozostają we wszystkich klasach (I-VIII). Zgodnie z zasadami określonymi przez MEN za podręcznik zniszczony nie można określić wyższej kwoty zwrotu niż kwota z dnia zakupu.
Zniszczonego lub zgubionego podręcznika rodzice nie odkupią

Na podstawie art. 54 ust. 4 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. 2017 poz. 2203) dyrektor szkoły określa szczegółowe warunki korzystania przez uczniów z podręczników lub materiałów edukacyjnych, w tym wypożyczania uczniom podręczników oraz materiałów edukacyjnych, uwzględniając konieczność zapewnienia co najmniej 3-letniego okresu używania tych podręczników lub materiałów. Wszystkie podręczniki wypożyczane uczniom są zaewidencjonowane w bibliotece szkolnej i w związku z tym powinny być zwracane przez uczniów.

W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego szkoła może żądać od rodziców ucznia zwrotu kwoty nieprzekraczającej kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego (art. 64, ust. 1 ww. ustawy). W związku z tym to dyrektor szkoły decyduje o ew. odpłatności za zniszczenie lub zgubienie wypożyczonego podręcznika. Ww. artykuł nie precyzuje, jaka ma być to kwota. Nie jest natomiast przewidziane odkupienie podręczników przez rodziców. Środki finansowe uzyskane z tego tytułu stanowią dochód organu prowadzącego szkołę (jednostki samorządu terytorialnego). W związku z tym informację dotyczącą wysokości kwoty zwrotu oraz numeru konta, na które należy dokonać wpłaty, powinien udzielić dyrektor szkoły.

Źródło: MEN

Procedura zwrotu

W okresie zwrotu części podręczników należy je przejrzeć i wypisać z kont uczniów. Przypadki zniszczeń czy zagubień trzeba od razu zgłaszać wychowawcy z przypomnieniem o konieczności zapłaty za nie w terminach ustalonych przez dyrekcję. Aby uniknąć chaosu, warto zrobić robocze zestawienie zgłaszanych w ciągu roku przypadków:

  • zagubień;
  • zniszczeń;
  • wydawania drugiego egzemplarza podręcznika.

Wszystkie te dane będą potrzebne w chwili sporządzania zestawienia braków (zniszczeń, zagubień) i wypisywania druków do zapłaty. Warto założyć osobny skoroszyt na tego typu notatki (patrz: przykład na dole strony).

W klasach I-III uczniowie powinni oddawać pobrane części zbiorczo. Ze względu na ograniczenia czasowe i kwestie porządkowe nauczyciel bibliotekarz nie powinien pozwalać na indywidualne rozliczenia. Klasa pobiera podręczniki z nauczycielem i z nauczycielem je oddaje. Jeśli w danym dniu wymiany podręcznika nie ma kilku osób w klasie, rozwiązania są różne. Można:

  • zaczekać, aż wychowawca zbierze komplet lub zgłosi liczbę zniszczonych egzemplarzy;
  • odebrać tyle egzemplarzy, ile się zbierze w danym dniu, notując, kto swojego nie oddał, lub sprawdzić te zaległości w innym czasie, np. na koniec roku szkolnego.

W przypadku młodszych uczniów najlepiej reagować od razu — podać wychowawcy, ile brakuje egzemplarzy, kto nie oddał swojego podręcznika lub kto oddał zniszczony — to informacje, które powinny zostać przekazane rodzicom uczniów (np. przez dziennik elektroniczny lub dzienniczek ucznia). Rodzice powinni być powiadomieni o konieczności zapłaty, powinni też mieć możliwość obejrzenia zniszczonego egzemplarza i zabrania go do domu. Egzemplarz zniszczony nie nadaje się do użytku. Rodzic, który za niego zapłaci, może go zabrać na własność.

Składowanie zwrotów

Zwracane egzemplarze podręczników, które nie nadają się do dalszego udostępniania, powinny być składane w jednym miejscu, tak aby w przypadku niejasności móc pokazać dany egzemplarz rodzicom czy uczniom.

Opłaty

W pierwszych latach funkcjonowania darmowych podręczników można było zapisać w regulaminach obowiązek odkupienia podręcznika w zamian za zniszczony egzemplarz. W 2017 roku, pod koniec roku szkolnego, MEN wydał komunikat, że szkoły nie mogą żądać odkupienia podręczników, ale mogą żądać opłaty w zamian za zniszczony egzemplarz zgodnie z przyjętymi zasadami. Na stronach MEN nie można już znaleźć żadnej informacji poza tą, że „w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego, szkoła podstawowa może żądać od rodziców ucznia zwrotu kwoty nieprzekraczającej kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego”1.

W przypadku podręczników do klas I, II i III zapewnionych przez MEN kwota zwrotu nie powinna przekroczyć:

  • 4,34 zł za każdą z czterech części Naszego elementarza do klasy I szkoły podstawowej;
  • 4,21 zł za każdą z dziewięciu części podręcznika Nasza szkoła do klasy II szkoły podstawowej;
  • 2,35 zł za każdą z 10 części podręcznika Nasza szkoła do klasy III szkoły podstawowej.
Zwrot kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego stanowi dochód organu prowadzącego szkołę.

Podstawa prawna:

Art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. 2017 poz. 2203).

Terminy pobierania opłat ustala dyrekcja szkoły — nigdy nie powinien tego robić nauczyciel bibliotekarz. Rozliczeniami zajmuje się sekretariat szkoły, który powinien rejestrować wszelkie wpłaty i wydawać potwierdzenia zapłaty. Mogą to być terminy w ciągu roku szkolnego, ale też dni po zakończeniu nauki w danym roku.

Klasy IV-VIII zwykle rozlicza się na koniec roku szkolnego, ponieważ wtedy są zbierane podręczniki. W niektórych klasach są wydawane części tytułów wymieniane co jakiś czas — wtedy nauczyciel bibliotekarz ma orientację, ile egzemplarzy nie nadaje się do dalszego użytku. Bardzo pomaga podręczny spis tytułów zniszczonych z notatką o numerze i nazwisku ucznia odpowiedzialnego za dany egzemplarz. Dzięki temu pod koniec roku, kiedy kumulują się rozmaite obowiązki, łatwiej jest zebrać informacje o zniszczeniach, spisać je na drukach do zapłaty i przekazać dyrekcji informację o stanie podręczników.

ROZLICZENIA NA KONIEC ROKU SZKOLNEGO

Termin i przekazywanie informacji

Termin rozliczeń powinien być ustalany z dyrekcją szkoły. Na czerwcowych radach pedagogicznych warto zabrać głos i przekazać gronu pedagogicznemu niezbędne informacje związane z rozliczeniami uczniów i nauczycieli, poruszając tematy takie jak:

  • termin, w jakim uczniowie mają czas na sprawdzenie w bibliotece numerów przydzielonych podręczników;
  • obowiązek rozliczenia się przez nauczycieli z gratisów — jeśli zostawiają je na wakacje, powinni to skonsultować z bibliotekarzami, jeśli odchodzą ze szkoły, mają obowiązek je oddać;
  • tryb rozliczenia — uczniowie nie rozliczają się indywidualnie, tylko zbiorowo, przychodząc w wyznaczonym wspólnie przez nauczycieli bibliotekarzy i wychowawców dniu i przynosząc całe swoje pożyczone komplety;
  • konsekwencje przetrzymania podręczników — w przypadku nieoddania podręczników w wyznaczonym dniu nauczyciel bibliotekarz umieszcza zestaw podręczników danego ucznia na liście do zapłaty za zagubione podręczniki i wypisuje druki do zapłaty;
  • weryfikacja podręczników — przyniesione podręczniki będą sprawdzane pod kątem zniszczeń w trakcie wypisywania ich z kont czytelników (w chwili zwrotu przez każdą klasę nie ma na to czasu);
  • konsekwencje zniszczenia podręcznika — uczniowie, których podręczniki zostaną zweryfikowane jako nienadające się do użytku, otrzymają informację o konieczności zapłaty za dany egzemplarz — informacja zostanie przekazana za pośrednictwem wychowawcy klasy (można skorzystać z dziennika elektronicznego).

Karta rozliczeń

W celu usprawnienia rozliczeń warto wprowadzić proste druki rozliczeń podręczników (po konsultacji z dyrekcją i uzyskaniu akceptacji tego rozwiązania). Taki spis otrzymuje wychowawca i to on zbiera podręczniki z całej klasy, notując na bieżąco, kto nie oddał swoich egzemplarzy. Dzięki temu bibliotekarz otrzymuje czytelny spis tytułów dla danej klasy, a do biblioteki docierają, w wyznaczonym czasie, całe komplety tytułów z danej klasy z informacją o liczbie oddanych i brakujących podręczników oraz nazwiskami. Daje to możliwość szybszego uzupełnienia numerów brakujących podręczników i przygotowania listy dłużników.

Podręczniki oddane po terminie

Uczeń ma prawo donieść podręcznik po terminie. Zostanie wtedy wykreślony z listy do zapłaty. Jeśli lista znajdzie się już w sekretariacie, nauczyciel bibliotekarz zbiorczo, przez odejściem na urlop, zgłasza do niego uzupełniającą listę osób, które rozliczyły się pozytywnie z pobranych tytułów.

Sama lista uczniów, którzy powinni dokonać wpłaty za zniszczone podręczniki, powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach: jeden zostaje przekazany do sekretariatu, a drugi zostaje w bibliotece.

Odbiór gratisów od nauczycieli

Obrót gratisami jest dla nauczyciela bibliotekarza wyzwaniem, ponieważ nie podlegają one „oficjalnej” ewidencji. W części Ewidencja pojawiło się kilka rad, jak prowadzić taki rejestr, zawierający spis gratisów z danego roku, liczbę, jaką otrzymano, liczbę wydanych i podpis nauczyciela pobierającego gratis (patrz s. 11).

Także w celu sprawnej windykacji gratisów warto przygotować sobie spis tytułów gratisowych, które są w bibliotece w danym roku. Na przygotowanej liście gratisów powinny się znaleźć informacje analogiczne do tych z karty ewidencji.

Na początku roku szkolnego, najlepiej na radzie pedagogicznej, należy poinformować grono pedagogiczne o zasadach pobierania gratisów, zaznaczając, że nie są to prezenty, pod koniec zaś przypomnieć (np. przez dziennik elektroniczny czy na zebraniu RP) o konieczności z nich rozliczenia. Można rozmawiać o pozostawieniu podręczników na wakacje, jeśli nauczyciel chce przygotowywać się do zajęć, ale trzeba się przy tym zabezpieczyć przed ewentualnym odejściem danej osoby z pracy w szkole — poprosić dyrekcję o twarde egzekwowanie obiegówek od osób kończących pracę. Jeżeli nauczyciel nie rozliczy się z pobranych materiałów, nie powinien mieć wydanych dokumentów. W przypadku gdy dyrekcja decyduje o wydaniu dokumentów nauczycielowi kończącemu pracę, a nierozliczonemu m.in. z gratisów, to dyrekcja bierze odpowiedzialność za brak dodatkowych egzemplarzy do nauczania dla nowych nauczycieli. Dyrekcja nie ma prawa oczekiwać od nauczycieli bibliotekarzy cudu rozmnożenia materiałów do nauczania!

Druki do zapłaty

Wzory druków do zapłaty są dostępne w internecie. Powinny one zawierać podstawowe informacje:

  • nazwisko ucznia,
  • tytuł i numer podręcznika, za który ma być dokonana wpłata;
  • wartość do zapłaty;
  • termin dokonania wpłaty;
  • podpis dyrekcji.

Można taki druk przygotować samodzielnie, ale każda tego typu decyzja musi być zaakceptowana przez dyrekcję placówki, ponieważ wszelkie finansowe rozliczenia należy prowadzić profesjonalnie — jasno i przejrzyście.

Po zebraniu wszystkich podręczników trzeba policzyć egzemplarze każdego tytułu w tych klasach, w których komplety będą używane w kolejnym roku. Przejrzyście będzie to wyglądało w zestawieniu.

Informacja o liczbie egzemplarzy odpowiednich do użytku w następnym roku jest potrzebna dyrekcji szkoły i służy analizie potrzeb, ewentualnie dokupieniu określonej liczby egzemplarzy danego tytułu.

Przykład:

Podręczniki do klasy V w dobrym stanie:

J. polski: 85 egz.
Matematyka cz. 1: 76 egz.
Matematyka cz. 2: 72 egz.

Egzemplarze uznane za nieprzydatne będą spisywane protokołem na makulaturę.

WYNAGRODZENIE ZA PRACĘ PRZY PODRĘCZNIKACH W WAKACJE

Jestem nauczycielem bibliotekarzem zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin w szkole podstawowej, do której uczęszcza około 400 uczniów. Podczas tegorocznych wakacji letnich poświęciłam około 20 godzin na uporządkowanie podręczników zwróconych przez pierwszo-, drugo-i czwartoklasistów (po zakończeniu zajęć szkolnych w czerwcu), natomiast by przygotować podręczniki dla uczniów klas I, II, III, IV i V (w sierpniu), spędziłam w szkole 40 godzin. Do czasu mojej pracy w wakacje należy doliczyć 20 godzin pracy w domu, które przeznaczyłam na przygotowywanie dokumentacji - sporządzanie list służących do potwierdzania wypożyczenia podręczników i odbioru materiałów ćwiczeniowych, a także in-wentaryzowanie zakupionych książek. Łącznie na pracę z podręcznikami podczas tegorocznych wakacji poświęciłam 14 dni. Wiem, że nauczyciel może być zobowiązany przez dyrektora do wykonania podczas ferii letnich prac związanych z zakończeniem oraz rozpoczęciem roku szkolnego, jednak czynności te nie mogą zająć mu więcej niż siedem dni. Czy „pracę z podręcznikami” można uznać za tego typu czynność? Czy nauczyciel bibliotekarz może żądać wynagrodzenia za tę pracę?

Wynagrodzenie byłoby możliwe pod warunkiem, że powyższe zadania zlecił dyrektor, a nie kiedy nauczyciel wykonywał je z własnej inicjatywy. Podobnie jest w przypadku dyrektora czy wicedyrektora, który wykonuje zadania w szkole związane z inwestycjami albo kapitalnymi remontami. Co prawda w tym przypadku przysługuje nie wynagrodzenie, a urlop uzupełniający, ale chodzi o zasadę powierzania prac w wakacje. Aby można było domagać się wynagrodzenia, należy posiadać zobowiązanie otrzymane od dyrektora, najlepiej w formie pisemnej, do wykonywania opisanych prac. Jeżeli nie ma dokumentu, to nie ma podstaw prawnych do dochodzenia wypłaty dodatkowego wynagrodzenia. Nauczyciel nie może samodzielnie podjąć decyzji o niewykorzystywaniu urlopu wypoczynkowego w okresie ferii. Robi to na wyraźne zlecenie dyrektora. Dyrektor nie może poza tymi siedmioma dniami zlecić wykonywania pracy w inne dni. Polecenie służbowe dyrektora wykonywania pracy przez nauczyciela powyżej siedmiu dni w okresie jego urlopu wypoczynkowego stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym (w tym przypadku prawu do urlopu wypoczynkowego). Nauczyciel może odmówić wykonania takiego polecenia, bowiem jest one sprzeczne z prawem, w szczególności z art. 64 ust. 2 Karty Nauczyciela. Przepis ten dopuszcza możliwość zobowiązania nauczyciela do wykonywania niektórych czynności w czasie urlopu wypoczynkowego.

Tutaj dochodzimy do kolejnego problemu, czy praca związana uporządkowaniem, inwentaryzowaniem jest pracą, którą bibliotekarz może wykonywać w czasie wakacji. Niestety nie ma przepisów, które jednoznacznie by to określiły. Decyzja co do kwalifikacji tych zadań należy do dyrektora i pracownika, który zawsze może odmówić ich wykonywania w wakacje, jeżeli uzna, że nie mieszczą się pracach związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego. W mojej ocenie te prace nie są z tym bezpośrednio związane. Prace porządkowe i inwentaryzacja podręczników powinny być wykonane w czasie roku szkolnego, a nie w wakacje.

PYTANIA

Jak sobie radzić w sytuacji dyskusji rodziców na temat winy za zalany, zniszczony podręcznik i odmowy przyjęcia druku do zapłaty?

Nie należy w ogóle wdawać się w dyskusję. Nauczyciel bibliotekarz ma po prostu zebrać podręczniki i spisać numery zniszczonych egzemplarzy z nazwiskami uczniów. Żądając zapłaty, działa w ramach regulaminu szkoły, zgodnie z obowiązującymi w niej zasadami obrotu podręcznikami, o których rodzice powinni zostać poinformowani na początku roku szkolnego przez wychowawcę klasy. Jeśli rodzic odmawia zapłaty, o sprawie powinna zostać poinformowana dyrekcja, która zdecyduje o dalszych krokach.

Uczniowie i ich rodzice ignorują wprowadzane zasady rozliczeń i przychodzą się rozliczać indywidualnie. Wychowawca nie reaguje właściwie, powstaje chaos organizacyjny. Jak sobie z tym radzić?

Ze stanowczością. Najlepiej wcześniej udać się do dyrekcji na krótką rozmowę na temat rozliczeń (z przygotowaną zwięzłą informacją, o co nam chodzi, nie każdy dyrektor ma świadomość uciążliwości procesu rozliczeń w bibliotece). Warto szukać zrozumienia u dyrekcji, ponieważ wtedy można się powoływać na ustalenia ze zwierzchnikiem. Stanowczo należy poprosić takiego rodzica lub ucznia o kontakt z wychowawcą i niczego nie przyjmować. Nie ma możliwości indywidualnego rozliczania się kilkuset uczniów.

Rejestracja podręczników

Z forum „Biblioteki w Szkole” (forum.bibliotekawszkole.pl)

Jakim sposobem rejestrujecie i wypożyczacie w szkole podręczniki: w programie komputerowym (który program?) czy na kartach? Przy takiej liczbie bez programu bibliotecznego, czytnika kodów i automatycznego numeratora współczuć tylko można...

as66

Pracujemy w MOL-u. Numerator się nie sprawdził - stempelek i dopisywanie potem kwalifikatora zabiera więcej czasu niż normalny wpis. Podobnie naklejanie kodów, chociaż przy wypożyczaniu/oddawaniu na pewno by sprawę ułatwiło.

EMT

U nas numerator sprawdził się doskonale - czas rejestracji skrócił się do mniej niż 10 sekund na egzemplarz, podczas gdy w ubiegłych latach dwie-trzy dziewczyny musiały wpisywać numery, aby nadążyć za egzemplarzami dodawanymi do MOL-a (czytnikiem). Ostatecznie uznaliśmy jednak, że nie ma sensu dodawać symbolu księgi ani stemplować na 17. stronie (tylko strona pierwsza i trzecia strona okładki): podręcznik SP musi mieć numer z. księgi podręczników i broszur SP. Ponadto żadna inna księga nie ma numeru ze stempla, a za 3 lata i tak będzie on hurtem ubytkowany (całe szczęście, że niedopracowany MOL nie blokuje grupowego ubytkowania w przypadku niezwrócenia któregoś egzemplarza spośród zaznaczonych numerów, a tylko omija te egzemplarze). Edycja jednego podręcznika w MOL-u (wszystkie egzemplarze jednego tytułu za jednym razem i przy użyciu wieloschowka) to jakaś minuta, góra dwie.

A dzięki kodom kreskowym wypożyczenie po 10-12 podręczników dla całej klasy to chwila (maksymalnie 10-15 minut).

as66

Ja sobie o tyle ułatwiłam pracę, że ćwiczenia już drugi rok wydaję wychowawcom zgodnie z liczbą uczniów wpisanych do dziennika. Pieczątki natomiast daję dwie: na początku i na końcu podręcznika. Nie widzę sensu w stemplowaniu gdzieś w środku. Tak w ogóle to robi się to chyba dla zasady, bo nie bardzo wiem, po co ten znak na stronie 17., 44. czy innej w środku książki.

Dorota79

(...) [N]ie mam pojęcia, jak w sierpniu/wrześniu przy nowych egzemplarzach w tysiącach oklejać kodami podręczniki, chociaż bezsprzecznie jak już to się ma, ułatwia to pracę z wydawaniem uczniom. Samo rozpakowywanie setki paczek to nie jeden dzień (...).

Ja wolę mieć wypożyczenia na karcie ucznia: czerwonym kolorem podręczniki, innym reszta. Nie mam czytników, nie podoba mi się wpisywanie na płachtach podręczników dla klas. To nie znaczy, że inni mają tak robić. Ten system odpowiada mi i się sprawdza.

Aqa

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
06/2019

...lub zamów dodatek Podręczniki w bibliotece 06/2019

W cenie 15,00 zł

Zamów numer
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.