Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Nieformalna świetlica w bibliotece?

i
Stan prawny na październik 2017. Artykuł może być w części lub w całości nieaktualny.

Organ prowadzący zdecydował, że świetlica szkolna będzie czynna od 12:30. Uczniowie, którzy z różnych przyczyn nie uczestniczą w tym czasie w lekcjach, mają być w bibliotece pod opieką nauczyciela bibliotekarza. Czy to jest zgodne z prawem?

Nie. Czas pracy nauczyciela bibliotekarza wyznacza czas funkcjonowania biblioteki szkolnej. Nauczyciel w tym samym czasie nie może sprawować funkcji nauczyciela bibliotekarza oraz nauczyciela świetlicy szkolnej.

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. W ramach tego czasu pracy nauczyciel obowiązany jest realizować m.in. tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć (tzw. pensum). Tygodniowe pensum nauczycieli bibliotekarzy zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć wynosi 30 godzin. Obowiązki nauczyciela bibliotekarza oraz organizację biblioteki szkolnej powinien ustalać statut szkoły. Natomiast szczegółowe określenie liczby godzin, które stanowią obowiązkowy czas pracy, bibliotekarza możliwe jest na podstawie planu pracy szkoły, ustalanego corocznie. W sytuacji, w której organizacja funkcjonowania szkoły przewiduje np. otwarcie biblioteki szkolnej od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00, w sposób naturalny dzienne pensum godzin nauczyciela bibliotekarza zawiera się w tych właśnie godzinach, aby móc osiągnąć w skali tygodnia wartość 30 godzin.

Przepisy oświatowe przewidują odrębną organizację świetlicy szkolnej i odrębną biblioteki szkolnej. Inne są również zadania nauczyciela bibliotekarza i nauczyciela świetlicy, w tym inny wymiar pensum. Opieka świetlicowa nie może być delegowana innym nauczycielom podczas wykonywania ich zajęć.

Przepisy oświatowe przewidują odrębną organizację świetlicy szkolnej i odrębną biblioteki szkolnej. Inne są również zadania nauczyciela bibliotekarza i nauczyciela świetlicy, w tym inny wymiar pensum. Natomiast od dyrektora szkoły należy zapewnienie opieki nad uczniami przed godzinami lekcyjnymi i po godzinach lekcyjnych. Jest to tzw. opieka świetlicowa, która nie może być delegowana innym nauczycielom podczas wykonywania ich zajęć. Świetlicę szkolną organizuje się dla uczniów, którzy muszą przebywać w szkole dłużej z uwagi na czas pracy rodziców, organizację dojazdów. W takiej sytuacji dyrektor szkoły zobowiązany jest do zorganizowania świetlicy szkolnej a organ prowadzący do zabezpieczenia odpowiednich środków na ten cel. Świetlica szkolna w swojej strukturze oświatowej nie może być utożsamiana z biblioteką szkolną.
W świetlicy prowadzone są zajęcia w grupach wychowawczych nie przekraczających 25 uczniów. Biblioteka szkolna natomiast nie zapewnia opieki nad uczniami; zapewnia jedynie możliwość korzystania ze zbiorów.

Nauczyciel nie może jednocześnie realizować pensum nauczyciela świetlicy szkolnej oraz nauczyciela bibliotekarza.

Dyrektor szkoły powinien zatem inaczej zorganizować opiekę nad uczniami w godzinach dopołudniowych – nie może dochodzić do łączenia pracy w tym samym czasie przez jednego nauczyciela w bibliotece i świetlicy szkolnej. Praca w świetlicy i bibliotece – to różne pensum, realizowane w innych godzinach. Zlecanie opieki nad uczniami w czasie realizacji obowiązkowego pensum nauczyciela bibliotekarza oznaczałoby uznanie, iż realizacja takich zajęć jest jednym z obowiązków nauczyciela realizowanych w ramach jego czasu pracy, a tym samym uznanie, iż nauczyciel oprócz prowadzenia biblioteki szkolnej prowadzi zajęcia świetlicowe. Zatem takiemu nauczycielowi powinno się ustalić pensum łączone i zmienić czas pracy biblioteki szkolnej, aby zadania nie nakładały się (np. od godz. 8.00 do 12.30 sprawuje opiekę w świetlicy, a biblioteka jest w tym czasie zamknięta). Nauczyciel nie może bowiem jednocześnie realizować pensum nauczyciela świetlicy szkolnej oraz nauczyciela bibliotekarza.

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 99 zł do końca 2024 roku
  • Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 33 lat
  • Wszystkie numery z 33 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.