Przegląd książek

Przeczytaj artykuł w PDF
Format .pdf, 617,78 KB

Propozycje książkowe Bernadety Listwoń, autorki bloga o książkach dla dzieci i młodzieży „Półeczka z książkami” (poleczkazksiazkami.wordpress.com).

Mattis i jego przygody w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie

Rose Lagercrantz, Samuel Lagercrantz
Ilustracje: Eva Eriksson
Wydawnictwo Zakamarki

ISBN: 9788377761427

7+
Kiedy szkoła budzi lęk

Mattis uwielbia chodzić do szkoły – jednak nie zawsze tak było. Na początku spotkało go w szkole wiele przykrości. Chłopiec źle się czuł wśród rówieśników, denerwował się przed lekcjami i spotkaniami z niektórymi dziećmi, zwłaszcza z klasowym rozrabiaką. Dzięki współpracy z panią pedagog powoli nabierał odwagi i pokonywał trudności. Książka wspiera małych uczniów na początku ich edukacji – pokazuje, że w szkole mogą się pojawić pewne problemy, jednak można liczyć na pomocną dłoń dorosłych, którzy pomagają w oswajaniu nowego miejsca i budowaniu prawidłowych relacji w klasie.

Oskar Pazurek

Przemysław Wechterowicz
Ilustracje: Marcin Minor
Wydawnictwo Ezop

ISBN: 9788365230478

7+
Nigdy się nie poddawaj

Oskar Pazurek jest kotem, ale ma duszę ptaka. Obserwuje latające stworzenia i marzy o tym, by kiedyś samemu wzbić się wysoko w przestworza. Próby latania kończą się, niestety, szybkim lądowaniem. Oskar jednak się nie poddaje. Książka o sile marzeń, wierze w siebie i o tym, by iść wybraną drogą. Niekiedy jest trudno, jednak marzenia i plany dodają siły. Historia Oskara Pazurka jest przede wszystkim dla tych, którzy chcieliby coś osiągnąć, ale zbyt łatwo rezygnują.

Co to ten rak?

Sarah Herlofsen
Ilustracje: Dagmar Geisler
Wydawnictwo Mamania

ISBN: 9788366329188

8+
Tajemnice ciężkiej choroby

Książka przybliża w przystępny sposób tematykę raka. Co dzieje się w ciele, kiedy ktoś choruje, w jaki sposób organizm podejmuje walkę z chorobą, zagadnienia związane z różnymi metodami leczenia (m.in. chemioterapią i radioterapią), wyzdrowieniem, śmiercią. W posłowiu są rady, w jaki sposób oswoić raka. Na końcu adresy mogące się przydać, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Dziecko dowiaduje się, że choroba niczego nie przekreśla, natomiast rozmowa na trudne tematy niesie otuchę w dniu codziennym.

Brune

Håkon Øvreås
Ilustracje: Øyvind Torseter
Dwie Siostry

ISBN: 9788381500463

8+
Można zmienić świat wokół siebie

Rune nie ma łatwo w życiu. Jest celem ataków chłopaków z podwórka, niedawno zmarł mu dziadek. Ale od czego są marzenia? To one pozwalają mu stać się choć na chwilę kimś zupełnie innym – superbohaterem (o imieniu Brune) który ma odwagę wymierzyć sprawiedliwość. Kiedy nadchodzi noc Rune razem z dwoma przyjaciółmi zmienia świat na lepszy, walczy ze złem. Wzruszająca opowieść o śmierci, relacjach z rodzicami, dziadkiem i rówieśnikami. Niepozorna lektura, świetnie zilustrowana została uhonorowana wieloma nagrodami literackimi na całym świecie.

Złodzieje snów

Małgorzata Strękowska-Zaremba
Ilustracje: Daniel de Latour
Nasza Księgarnia

ISBN: 9788310134547

9+
O braku poczucia bezpieczeństwa w świecie dorosłych

Rodzice Basi podjęli decyzje o rozwodzie. Dziewczynka jest świadkiem ich kłótni, czynienia sobie wyrzutów, trzaskania drzwiami i wyprowadzki ojca. Z każdym dniem jest coraz smutniejsza. Nawet kolorowe sny ją opuszczają. Basia z bratem uciekają z domu w poszukiwaniu snów. Książka ma duże walory terapeutyczne – kiedy w rodzinie jest smutno, gdy rodzice się rozwodzą, pomaga ukoić smutki. Autorka subtelnie ujęła emocje, które pojawiają się u dziecka w takich trudnych sytuacjach – stąd to lektura również dla dorosłych, by mieli świadomość, co w małej duszy gra.

Mój dziadek był drzewem czereśniowym

Angela Nanetti
Ilustracje: Anastazja Stefurak
Nasza Księgarnia

ISBN: 9788310132710

10+
Relacje z dziadkami

Antonio kocha całym sercem swoich dziadków, którzy mieszkają na wsi. Oni również poświęcają mu mnóstwo uwagi, przytulają, tłumaczą świat. Przychodzi starość, choroby, umiera babcia, a dziadek niedołężnieje i dziwaczeje. Chłopiec chłonie świat dorosłych swymi dziecięcymi oczyma i stara się w nim znaleźć miejsce dla siebie. Piękna i wzruszająca opowieść o więziach rodzinnych, stosunku do natury. Zwraca uwagę na starszych ludzi w społeczeństwie. Pokazuje, że w gonitwie za dobrami materialnymi, zapomina się często o tym, co tak naprawdę jest ważne w życiu.

Morze. Odpływ

Grzegorz Gortat
Media Rodzina

ISBN: 9788380087569

15+
O potrzebie akceptacji

Czy ciągłe rozpamiętywanie tragedii ma sens? Czy warto wciąż zadawać sobie pytanie: Co można było zrobić inaczej? Są chwile, które trwają sekundy, a zmieniają całe dotychczasowe życie. Dla Patryka wyjazd nad morze zmienił wszystko. Mimo starań najbliższych chłopak buduje wokół siebie mur nie do przebicia. Lektura o poczuciu winy i wyrzutach sumienia. Krótka historia z przesłaniem dla czytelnika w każdym wieku.

Mała Jerzego

Katarzyna Ryrych
Literatura

ISBN: 9788376726649

16+
Żyć dla siebie

Córka Jerzego, Mała, od dzieciństwa wtajemniczana jest w sprawy dorosłych. Jej rodzice nie mają żadnych hamulców. Mała zna problemy oraz słabości matki i ojca w sferze ich uczuć, finansów, kariery. Pozornie wszystko jest w porządku, jest przecież dzieckiem znanych ludzi z okładki magazynów. Ona sama – zakompleksiona, wciąż w cieniu, mniej ważna – musi dać sobie radę w szkole i w zwykłej codzienności. Dziewczyna dźwiga olbrzymi bagaż odpowiedzialności, a smutek i świadomość tak wielkiej liczby problemów rujnują nastolatce najlepsze lata życia. Na szczęście przychodzi taki czas, że Mała zaczyna walkę o siebie.

Orkan. Depresja

Ewa Nowak
Egmont

ISBN: 9788328144385

16+
Zauważyć depresję u najbliższych

Szesnastoletni Borys cierpi na depresję. Widzi świat tylko w ciemnych barwach, nie radzi sobie w relacjach z najbliższymi, buntuje się. Mimo, że wielu ludzi chce mu pomóc – chłopak wszędzie widzi wrogów. Kiedy trafia na oddział psychiatryczny, spotyka tajemniczego Miszę, który ma destrukcyjny wpływ na nastolatka. Książka powstała na prośbę „Bezimiennej Pani Bibliotekarki”, która poprosiła autorkę wielu znanych książek dla młodzieży o pochylenie się nad tematem depresji wśród młodzieży. Przybliża też problem samobójstw młodych ludzi, wyczula na symptomy choroby i jej skutki.

Koniec gry

Anna Onichimowska
Literatura

ISBN: 9788376724072

17+
Akceptacja siebie i tolerancja

Siedemnastoletni Alek zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że jest homoseksualistą. Chłopak mieszka w małej podwarszawskiej miejscowości, przed nim matura i wchodzenie w dorosłość. Chce poukładać swoje życie, zbudować dobre relacje z najbliższymi. Nie jest to łatwe – zostaje wyrzucony z domu, jest nieakceptowany przez brata i rodziców. Opowieść o akceptacji, tolerancji i odrzuceniu. O długiej drodze – poszukiwaniu odpowiedzi na pytania i swojego miejsca w życiu.

Legenda
Królowa Książek
Książka na medal
Śmieszna
Świetne ilustracje
Dobra
Przeciętna
Kiepska
Do głośnego czytania
Dla nauczycieli/rodziców
+
Wiek odbiorców
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.